مقایسه بلاکچین و دگ (Blockchain vs DAG)

0 73

درین مقاله به مقایسه بلاکچین و دگ خواهیم پرداخت.همانطور که در مقالات قبلی بحث شد ، توزیع فناوری لجر (DLT) فقط به فناوری بلاکچین اطلاق نمی شود. Graphic Acyclic Graph یا DAG ، شکل دیگری از DLT است. برخی آن را یک فناوری رقیب برای بلاکچین می دانند.هر دو بلاکچین و DAG معاملات را بر روی یک دفترچه توزیع شده ضبط می کنند ، اما این کار را به روش های مختلفی انجام می دهند. ما به طور خلاصه آنها را با توجه به نحوه کار ، نقاط قوت و ضعف مقایسه خواهیم کرد.

ساختار

دگ و بلاکچین

بلاکچین یک دفترچه یا پایگاه داده توزیع شده است که در تمام گره های شبکه تکرار می شود. این دفترچه توزیع شده ، زنجیره ی خط بلوکی از معاملات را به ترتیب غیرقابل تغییر ، تقسیم می کند. معاملات برای تأیید اعتبار در بلوک معاملات انجام می شوند. بلوک های معتبر به زنجیره ای از بلوک های معتبر قبلی اضافه شده است. برای مقایسه ، DAG شبکه ای از معاملات فردی است که به چندین معامله دیگر مرتبط است. در شبکه های DAG هیچ بلوکی از معاملات وجود ندارد. اگر بلاکچین یک لیست مرتبط باشد ، DAG یک درخت است که از یک معامله به دیگری ، به دیگری و غیره شاخه می زند.

اجماع

در بلاکچین ، با اعتبار بخشیدن به معاملات، از طریق بلاک ، اجماع حاصل می شود. راه حل های مختلفی برای این کار وجود دارد ، یکی مکانیسم اجماع ‘اثبات کار‘ است که کاربران (معدنچیان AKA) را برای حل یک مشکل محاسباتی محکم ، نیاز به مسابقه دارند. اعتبارسنجی موفقیت آمیز ممکن است مبلغی را که برای سایر کاربران پرداخت کرده است به معدنکار بدهد. در DAG ، معاملات فردی اعتبار دیگری را برای دیگری فراهم می کند. کاربران شبکه هر دو کارگزار و معتبر هستند ، اگرچه آنها نمی توانند معاملات خود را اعتبار دهند. این به طور معمول به این معنی است که در DAG نیاز به پرداخت هزینه کمی یا بدون نیاز از پرداخت هزینه هستید.

ویژگی های بلاکچین و دگ

بلاکچین شفافیت و تغییر ناپذیری را ارائه می دهد.همچنین نسبتاً کاملاً مستقر است و مبنای ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین و سیستم عاملهای توزیع شده (Dapp) مانند اتریوم است. بلاکچین تضمین های جامد و مقرون به صرفه برای معاملات با ارزش متوسط ​​و بالا را ارائه می دهد. با مقیاس بندی بسیار کارآمد و جلوگیری از کاهش هزینه کاربر ، DAG ها به خوبی برای حجم بالای معاملات از جمله معاملات خرد و نانو مناسب هستند. هرچه حجم معاملات بیشتر باشد ، DAG سریعتر اعتبار آنها را تأیید می کند. DAG همچنین نیاز معدنچیان و تجهیزات معدنکاری را کاهش می دهد یعنی بسیار کم مصرف از نظر انرژی میباشد.

مشکلات بلاکچین و دگ

با افزایش حجم معاملات بلاکچین ، میزان ذخیره سازی و پهنای باند شبکه افزایش می یابد. ‘اثبات کار‘ همچنین می تواند مقادیر زیادی از توان محاسباتی و برق را مصرف کند. ممکن است معادن فقط بین چند کاربر یا شرکت بزرگ معدن متمرکز شده و در صورت وجود فشار زیاد در ارزش ارزهای رمز پایه ، انگیزه برای ماینینگ در کل نابود شود. فقط آنچه را که هفته گذشته اتفاق افتاد ،در نظر بگیرید. هزینه های بالای معاملات نیز مسئله است. البته الگوریتم های اجماع مختلفی وجود دارد.

DAG چالش های دیگری دارد. کاهش حجم معاملات ممکن است باعث آسیب پذیری در برابر حملات شود. برای کاهش این خطر ، پروژه های DAG تا کنون شامل ویژگی های متمرکز مانند هماهنگ کننده های مرکزی ، اعتبار سنج از پیش انتخاب شده یا گره های ‘شاهد’ یا سیستم های شبکه خصوصی کامل هستند. DAG ها هنوز قادر به حفظ ‘عدم تمرکز خالص’ نبودند.

بلاکچین و دگ ، کدام بهتر است؟

با الزامات تجاری خود شروع کنید. راه حل های ممکن را با یکدیگر مقایسه کنید تا ببینید چه چیزی بیشتری نیازهای شما را برآورده می کند. به یاد داشته باشید که شما یا تیم خود باید فن آوری انتخاب شده ، ترجیحات مشتری یا کاربر نهایی و سایر شرایط لازم برای پرداخت هزینه های معاملات و اجرای برنامه های توزیع شده مانند قراردادهای هوشمند را درک کنید. موارد مختلف استفاده ممکن است گزینه blockchain یا DAG ها را به گزینه بهتری تبدیل کند.

منبع : کوین تلگراف

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.