ویتالیک بوترین خالق اتریوم کیست؟

0

ویتالیک بوترین نویسنده و برنامه نویس روسی-کانادایی است. ویتالیک از سال ۲۰۱۱ در انجمن بیتکوین وارد شد و مقالات مشترک و تألیفی را برای مجله بیتکوین نوشت. اما او در درجه اول به عنوان پسر نابغه در اتریوم شناخته می شود ،یعنی دومین پلتفرم رمزنگاری ارزشمند و شناخته شده جهان در پشت بیتکوین. در زمان نگارش ، پروژه بینایی او دارای  بازار بیش از ۶۵ میلیارد دلار است و همچنان در حال رشد است. در همین حال ، ویتالیک تنها ۲۳ سال سن دارد و برای خلقت خود برنامه های بسیار دور و  درازی دارد.

صرافی ارزدیجیتال ایران بلاکچین

دوران کودکی

 ویتالیک در ۳۱ ژانویه سال ۱۹۹۴ در شهر کلومنا  مسکو ، روسیه متولد شد. وی تا سن ۶ سالگی در روسیه زندگی می کرد که والدینش به دنبال یافتن فرصت های شغلی بهتر تصمیم به مهاجرت به کانادا گرفتند. هنگامی که او در کلاس سوم یک مدرسه ابتدایی کانادا بود ، در ازمونی برای تیزهوشان قبول شد.  در حالی که حضور در این برنامه به معنای فرصت های یادگیری بیشتر بود ، او را به طور ناگهانی از دوستانش دور میکرد.

ویتالیک مدت زمانی که در تیزهوشان بود ، به سرعت فهمید که مجموعه مهارت ها و استعدادهای خاص او باعث شده تا او نسبت به همسالان و حتی معلمان کمی عجیب باشد. او به طور طبیعی مستعد ریاضیات و برنامه نویسی بود ، علاقه ی اولیه و شدیدی به اقتصاد داشت و می توانست اعداد سه رقمی را در سر خود دو برابر سریعتر از یک انسان معمولی در سن خود اضافه کند.

بوترین از  اجتماعات و رویدادهای خارج از برنامه بیزار  بود. افراد درباره او طوری صحبت می کردند انگار او نوعی نبوغ ریاضی بود. در آن زمان ، ویتالیک با تعجب پرسید که چرا او نمی تواند یک فرد عادی با میانگین ۷۵ درصد درست مثل دیگران باشد. در نتیجه ، او عمیقاً در فرایند یادگیری و همچنین اینترنت فرو رفت ، جایی که بیشتر روابط حرفه ای و شخصی خود را جعل می کرد. وی سپس چهار سال را در مدرسه Aberald ، یک دبیرستان خصوصی در تورنتو گذراند.

ویتالیک زمان حضور در آنجا را  به عنوان یکی از جالب ترین و پربارترین سالهای زندگی خود توصیف می کند. مدرسه درک نگرش از تحصیلات را تغییر داد ، و نگرش و نتایج او تقریباً بلافاصله پس از شروع تحصیل در آنجا به شدت تغییر کرد ، و اساساً یادگیری هدف اصلی او در زندگی را رقم زد. ویتالیک همیشه نمرات معقول و خوبی داشته است ، اما مدتی اولویت وی کسب امتیاز  در بازی World of Warcraft بود ، به جای اینکه وقت و تلاش خود را برای تکالیفش بگذارد.

او از ۱۳ سالگی با خوشحالی در حال بازی WoW بود ، تا اینکه یک روز در سال ۲۰۱۰ ، شخصیت Vitalik با بروزرسانی Blizzard برخی از ویژگی ها را تغییر داد. او آن شب خوابید ، و بعد از آن فهمید که چگونه خدمات غیرمتمرکز می تواند وحشتناک باشد و World of Warcraft را به کلی کنار گذاشت.

دوران دانشجویی

ویتالیک بوترین اتریوم

شاید ، این جستجوی او برای یک هیجان جدید در زندگی بود که باعث شد ویتالیک به دنیای ارزهای رمزنگاری وارد شود. او اولین بار در مورد بیت کوین از پدرش شنید ، که خودش در سال ۲۰۱۳ راه اندازی نرم افزار داشت. او بلافاصله وارد آن نشد. علاوه بر این او در ابتدا فکر می کرد که رمزنگاری ناگزیر به سمت شکست می رود ، زیرا هیچ ارزش ذاتی ندارد.

با این حال ، بعداً او چند بار بیشتر در مورد آن شنید و شروع به توسعه علاقه کرد. همانطور که خودش گفت ، اگر چیزی را دو بار بشنوید ، ممکن است ایده خوبی باشد که روی ان مقداری سرمایه گذاری کنید و اطلاعات بیشتری کسب کنید. در همین زمان ، ویتالیک همه چیز را با مقررات دولتی یا کنترل شرکت ها فقط به عنوان اشکالات اساسی آشکار می دید. طبیعتاً ماهیت غیر متمرکز و غیرقابل کنترل بیت کوین علاقه او را به خود جلب کرد.

بوترین ، وقت خود را در انجمن های مختلف مربوط به بیت کوین گذراند و به تحقیق در این شبکه پرداخت. در آغاز ، صرفاً عنصر رمزنگاری شبکه بود که توجه او را به خود جلب کرد ، اما با توجه به اینکه هر چه بیشتر در جامعه درگیر می شد ، شروع به بدست آوردن درک از پتانسیل تقریبا نامحدود فناوری پشت بیت کوین کرد. او می خواست با دستیابی به برخی نشانه ها به طور رسمی به این اقتصاد جدید و تجربی بپیوندد ، اما او نه قدرت محاسباتی برای ماینینگ آنها و نه پول نقد برای خرید بیت کوین داشت.

بنابراین ، او به جستجو  برای کار در تالارهای مختلف پرداخت بیتکوین و سرانجام شروع به نوشتن مقاله برای یک وبلاگ کرد که از این طریق وی حدود ۵ بیت کوین را برای هر مقاله به دست آورد.

ویتالیک از طریق کار و مقاله های خود سعی در درک و تجربه بیشتر بیتکوین و همچنین قرار گرفتن در معرض دید در جامعه داشت. در همان زمان ، او به دنبال جنبه های مختلف اقتصادی ، تکنولوژیکی و سیاسی رمزنگاری بود. مقالات وی توجه میهایی آلیسی ، علاقه مند بیتکوین مستقر در رومانی را به خود جلب کرد.

شکست ناپذیری ویتالیک

سرانجام ، در اواخر سال ۲۰۱۱ ، مؤسس مجله بیت کوین شد. بوترین در حالی که یک کار نیمه وقت دیگر را به عنوان دستیار تحقیق برای رمزنگاری کننده یان گلدبرگ انجام داده بود ، وظیفه سر نویسندگی این مجله را نیز به عهده گرفت. علاوه بر این ، ویتالیک همزمان ۵ دوره پیشرفته را در دانشگاه واترلو گذراند.

در ماه مه ۲۰۱۳ ، وی برای شرکت در کنفرانس مربوط به بیت کوین به عنوان نماینده مجله بیت کوین ، به سان خوزه کالیفرنیا سفر کرد. این اولین بار بود که بوتین شاهد این بود که اینها پروژهایی هستند که واقعاً ارزش ورود دارند. در همان سال ، ویتالیک از دانشگاه خارج شد  و مقداری از بیت کوین های مورد علاقه خود را برای سفر به سراسر جهان و دیدار با افرادی که در تلاش بودند تا قابلیت های شبکه بیتکوین را گسترش دهند و آن را به یک نسخه بزرگتر و با توان تر تبدیل کند ، گذراند.

وی در طول سفر خود ، بسیاری از پروژه های مرتبط با بیت کوین را مشاهده کرد ، از مغازه های کوچک در نیوهمپشایر و رستوران های برلین که بیت کوین را می پذیرند ، از دستگاههای خودپرداز بیت کوین و جوامع کوچک مختلف در سراسر جهان. با این حال ، همه اینها هنوز بیشتر در مورد چگونگی بهبود و ارتقاء عملکرد بیت کوین به عنوان پول متمرکز بودند.

در اکتبر سال ۲۰۱۳ ، وی به اسرائیل رفت و در آنجا با افراد در  پروژه هایی به نام های ‘CovertCoins’ و ‘MasterCoin’ دیدار کرد. این پروژه ها در حال بررسی استفاده از بلاکچین برای سایر برنامه های دیگر ، یعنی صدور توکن های بیت کوین بود و کاربران را قادر می ساخت تا از آنها استفاده کنند.

ویتالیک پس از مشاهده پروتکل هایی که از آن پروژه ها استفاده شده بود ، فهمید که می توان کلیه پروتکل ها را با جایگزین کردن تمام عملکردهای آنها با یک زبان برنامه نویسی کامل تورینگ ، عمومی کرد. در علم رایانه ، یک زبان برنامه نویسی Turing کامل چیزی است که یک کامپیوتر را قادر می سازد با توجه به الگوریتم مناسب و مقادیر لازم از زمان و حافظه ، هرگونه مشکل خاص را حل کند.

در ابتدا ، او ایده خود را به پروژه های موجود ارائه داد ، اما همه به او گفتند که حتی اگر این ایده جالب است ، اما هنوز زمان مناسبی برای اجرای چنین موارد بزرگی نیست. بنابراین ، او تصمیم گرفت این کار را خودش انجام دهد.

اتریوم

اتریوم

در اواخر سال ۲۰۱۳ ، ویتالیک بوترین ایده خود را در وایت پیپر(مسیر راه یک پروژه) توصیف کرد. وی برای تعدادی از دوستانش ارسال کرد ، در نتیجه ، حدود ۳۰ نفر برای گفتگو درباره مفهوم اتریوم  به ویتالیک مراجعه کردند. او منتظر بررسی های انتقادی بود اما هرگز این اتفاق نیفتاد.

حتی در آن زمان ، مفهوم اتریوم بیشتر در مورد تولید یک ارز بود. در طول جلسات و گفتگوها با افراد مختلف  این ایده تغییر کرد و شکل گرفت. آنها زبان برنامه نویسی داشتند و هر هفته روش های جدیدی برای استفاده از آن ارائه میکردند. در پایان ژانویه سال ۲۰۱۴ ، این تیم متوجه شد که ایجاد یک فایل ذخیره غیر متمرکز نسبتاً آسان است و مفاهیمی همچون رجیستری نام فقط با دو خط کد قابل اجرا هستند. با استفاده از این موارد ، آنها به آرامی ایده ویتالیک را تغییر دادند و به تدریج آن را در آنچه امروزه اتریوم است شکل دادند.

این پروژه در ژانویه سال ۲۰۱۴ به طور عمومی اعلام شد و تیم اصلی متشکل از ویتالیک بوتین ، میهای آلیزی ، آنتونی دی ایوریو ، چارلز هوسکینسون ، جو لوبین و گاوین وود بود. بوترین همچنین اتریوم را در یک کنفرانس بیت کوین در میامی به نمایش درآورد و فقط چند ماه بعد این تیم تصمیم گرفت تا یک بودجه از پیش فروش اتر ، که همان توکن بومی شبکه خودشان یعنی اتریوم بود را برای تأمین بودجه این برنامه برگزار کنند.

در همین زمان ، خود ویتالیک مبلغ ۱۰۰۰۰۰ دلار کمک مالی از تیل بورسی دریافت کرد. این تیم بیش از ۳۱۰۰۰ بیتکوین از جامعه ارزهای رمزپایه جمع آوری کرد که در آن زمان حدود ۱۸ میلیون دلار بود. با جمع آوری پول توسط تیم اتریوم بنیاد اتریوم ، یک سازمان غیر انتفاعی مستقر در سوئیس را تاسیس کرد که وظیفه نظارت بر توسعه نرم افزار منبع باز  اتریوم را بر عهده داشت.

ویتالیک بوترین و رسانه های جمعی

ویتالیک بوترین از بنیانگذاران و سردبیر مجله بیتکوین بود. این کار به عنوان یک پروژه آنلاین آغاز شد ، با این حال که بوترین و یکی دیگر از بنیانگذاران Mihai Alisie حتی به فروش کالاهای جداگانه با بیتکوین در تالارهای مختلف متوسل شدند  با این حال ، در سال ۲۰۱۲ آنها شروع به چاپ نسخه چاپی کردند ، که اغلب به عنوان اولین نشریه جدی که به طور کامل به ارزهای رمزنگاری اختصاص یافته اختصاص داشت.

مجله به مشترکین در سراسر جهان ، فروخته شده و در Barnes & Noble و سایر کتابفروشی ها و بصورت آنلاین منتشر شد. ویتالیک حدود ۱۰ تا ۲۰ ساعت در هفته را صرف کار بر روی نشریه می کند. مجله بیتکوین در حال حاضر متعلق به BTC Media است. ویتالیک همچنین با  لجر ، یک ژورنال علمی پژوهشی که همکارش چاپ می کرد ، مشارکت می کند که مقالات اصلی تحقیق در زمینه رمزنگاری ارز و فناوری بلاکچین را منتشر می کند ، که توسط سیستم کتابخانه دانشگاه پیتسبورگ منتشر شده است.

شرکت اتحاد اتریوم Enterprise Ethereum Alliance

اتریوم

در مارس ۲۰۱۷ ، شرکت های مختلف راه اندازی بلاکچین ،۵۰۰ شرکت Fortune  ، دانشگاهیان و فروشندگان فناوری از ایجاد اتحاد Enterprise Ethereum (EEA) خبر دادند که در آن زمان ۳۰ عضو موسس داشت. در زمان نگارش ، بیش از ۱۵۰ عضو در اتحاد وجود دارد ، از جمله شرکت های غول پیکر در سراسر جهان مانند MasterCard ، Cisco Systems ، سامسونگ SDS ، مایکروسافت ، اینتل و بسیاری دیگر.

هدف این اتحاد اتصال اعضای خود با کارشناسان موضوع اتریوم به منظور یادگیری و ساختن بر روی پلتفرم اتریوم است تا بتواند نرم افزارهای سطح سازمانی را تعریف کند که قادر به کاربردهای پیچیده باشد. بسیاری از شرکت های مختلف در زمینه های بانکی ، مدیریتی ، مشاوره ، فناوری ، سرگرمی فعالیت می کنند و بسیاری از صنایع دیگر با کارشناسان اتریوم همکاری می کنند و در مورد امکان اجرای فن آوری های بلاکچین در فعالیت های خود کاوش می کنند.

خبر مرگ ویتالیک بوترین یک دروغ بزرگ

در تاریخ ۲۵ ژوئن ۲۰۱۷ ، یک خبر جعلی که ادعا می کرد ویتالیک بوتین در اثر تصادف اتومبیل درگذشته است ، باعث شد اتر ۴ میلیارد دلار ارزش بازار را  از دست بدهد. این داستان از ۴Chan سرچشمه گرفت. اگرچه اتریوم تمام ارزش از دست رفته را به سرعت برگرداند.

اکنون

 این روزها ویتالیک در سنگاپور زندگی می کند و به سختی مثل همیشه کار می کند. در ابتدا فقط سه نفر روی پروتکل های اتریوم کار می کردند ، اما او امیدوار است که تیم به زودی به جایی برسد که به حضور کمتری نیاز داشته باشد. وی در مورد آینده این پلتفرم خوشبین است و می گوید تنها قاتل اتریوم ، اتریوم است. بوترین و تیم وی در حال آماده سازی نسخه های جدید ، پایدارتر ، ایمن و کارآمد نسخه اتریوم هستند و با توجه به مقیاس پذیری ، بهینه سازی ، کارآیی و امنیت را بزرگترین چالش های خود می دانند.

جوایز دریافتی ویتالیک بوترین

  • Thiel Fellowship Awards
  • جوایز جهانی فناوری ۲۰۱۴ در رده نرم افزار
  • ۲۰۱۴ Fortune 40 under 40
  • list Forbes 30 under 30

نقل قول هایی از ویتالیک بوترین درباره بلاکچین و آینده آن

نقل قول هایی از ویتالیک بوترین درباره بلاکچین و آینده آن

‘من واقعاً سپاسگزارم که فرصتی برای کار در چنین حوزه جالب و بین رشته ای صنعت دارم ، جایی که فرصتی برای تعامل با رمزنگاران ، ریاضیدانان و اقتصاددانان برجسته در زمینه های مختلف دارم تا به ساختن نرم افزارها و ابزارهایی بپردازم که در حال حاضر بر  افراد زیادی از جمله هزاران نفر در سراسر جهان ، و برای حل مشکلات پیشرفته در علوم کامپیوتر ، اقتصاد و فلسفه هر هفته تاثیر میگذارد. ‘

‘من فکر می کنم که بخش اعظمی از چالش از بین بردن برخی از بازیگران متمرکز عرصه صنعت خواهد بود.’

‘بیت کوین کمی کمتر از سه معامله در ثانیه پردازش می کند. اتریوم همین معامله را در  پنج ثانیه انجام می دهد.Uber میتواند ۱۲ سفر در ثانیه را حمایت کند.حداقل دو سال طول خواهد کشید تا بلاکچین جایگزین ویزا شود. ‘

‘تنها چیزی که باعث شده من نسبت به سال گذشته خوش بین باشم این است که علاقه زیادی به ان وجود دارد ، نه فقط در بخش ارزهای رمزپایه و خرید اتر و نگه داشتن آن ، بلکه در واقع استفاده از آن برای ایجاد برنامه های کاربردی .’

‘ما برای اولین بار سقف  بیش از ۵۰۰ هزار معامله روزانه را شکستیم. که در صورت تقسیم عددی، چیزی شبیه به هفت معامله در ثانیه است. ‘

منبع : کوین تلگراف

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.