شاخص فنی چیست؟

0

شاخص های فنی سیگنال های اکتشافی یا مبتنی بر الگوی تولید شده توسط قیمت ، حجم ، و / یا علاقه آزاد به امنیت یا قراردادی است که توسط معامله گرانی که تجزیه و تحلیل فنی را دنبال می کنند ، تولید می شوند.

با تجزیه و تحلیل داده های تاریخی ، تحلیلگران فنی از شاخص ها برای پیش بینی حرکت در آینده قیمت استفاده می کنند. نمونه هایی از شاخص های فنی مشترک عبارتند از: شاخص مقاومت نسبی ، شاخص جریان پول ، استوکاستیک ،  MACD  و بولینگر باند.

پیشگویی های کلیدی

  • شاخص های فنی محاسبات اکتشافی یا ریاضی است که براساس قیمت ، حجم ، یا علاقه باز امنیتی یا قراردادی که توسط معاملاتی که از تکنیکال استفاده می کنند استفاده می شود.
  • تحلیلگران تکنیکی یا نمودارها برای داوری نقاط ورود و خروج برای معاملات به دنبال شاخص های فنی در داده های قیمت دارایی های تاریخی هستند.
  • چندین شاخص فنی از سقوط گسترده به دو دسته اصلی وجود دارد: پوشش و نوسانگر.

چگونه شاخص های فنی کار می کنند

تجزیه و تحلیل فنی یک رشته بازرگانی است که برای ارزیابی سرمایه گذاری ها و شناسایی فرصت های معاملاتی از طریق تحلیل روندهای آماری جمع آوری شده از فعالیت های تجاری مانند حرکت قیمت و حجم ، به کار می رود. برخلاف تحلیلگران بنیادی ، که سعی می کنند ارزش ذاتی یک امنیت را براساس داده های مالی یا اقتصادی ارزیابی کنند ، تحلیلگران فنی بر روی الگوهای حرکات قیمت ، سیگنال های معاملاتی و سایر ابزارهای نمودار تحلیلی دیگر ارزیابی می کنند تا قدرت یا ضعف امنیتی را ارزیابی کنند.

تجزیه و تحلیل فنی را می توان در مورد هرگونه امنیت با داده های معاملات تاریخی استفاده کرد. این شامل سهام ، معاملات آتی ، کالاها ، درآمد ثابت ، ارز و سایر اوراق بهادار است. در این آموزش ، ما معمولاً سهام را در مثالهای خود تجزیه و تحلیل خواهیم کرد ، اما به خاطر داشته باشید که این مفاهیم می توانند برای هر نوع امنیت کاربرد داشته باشند. در حقیقت ، تجزیه و تحلیل فنی به مراتب بیشتر در کالاها و بازارهای فارکس متداول است که معامله‌گران روی حرکت قیمت کوتاه مدت تمرکز دارند.

آنها همچنین به عنوان ‘فنی’ شناخته می شوند و بیشتر به جای اصول تجارت ، مانند سود ، درآمد و یا حاشیه سود ، روی داده های معاملات تاریخی مانند قیمت ، حجم و بهره آزاد متمرکز شده اند. شاخص های فنی معمولاً توسط معامله گران فعال مورد استفاده قرار می گیرند ، زیرا آنها برای تجزیه و تحلیل حرکت کوتاه مدت قیمت طراحی شده اند ، اما سرمایه گذاران بلند مدت نیز ممکن است از شاخص های فنی برای شناسایی نقاط ورود و خروج استفاده کنند.

انواع شاخص فنی

Overlays  ( پوششی ): شاخص های فنی که از همان مقیاس استفاده می کنند و بیش از قیمت ها در نمودار سهام ترسیم شده اند. مثالها شامل میانگین حرکت و بولینگر باند است.

Oscillators ( نوسانگرها ): شاخص های فنی که بین حداقل و حداکثر محلی در نوسان هستند در بالا یا زیر نمودار قیمت ترسیم می شوند. مثالها شامل نوسان ساز تصادفی ، MACD  یا RSI است.

معامله گران معمولاً هنگام تجزیه و تحلیل امنیتی از شاخص های فنی مختلفی استفاده می کنند. با هزاران گزینه مختلف ، معامله گران باید شاخص هایی را انتخاب کنند که برای آنها بهترین کار باشد و خود را با نحوه کار خود آشنا کنند. معامله گران همچنین ممکن است شاخص های فنی را با اشکال ذهنی تر تحلیل تکنیکی ، مانند نگاه به الگوهای نمودار ، ترکیب کنند تا به ایده های تجاری برسند. با توجه به ماهیت کمی آنها ، شاخص های فنی نیز می توانند در سیستم های تجارت خودکار درج شوند.

نمونه ای برای مثال

نمودار زیر برخی از رایج ترین شاخص های فنی از جمله میانگین متحرک ، شاخص مقاومت نسبی (RSI) و میانگین همگرایی-واگرایی متغیر (MACD) را نشان می دهد.

نمودار زیر برخی از رایج ترین شاخص های فنی از جمله میانگین متحرک ، شاخص مقاومت نسبی (RSI) و میانگین همگرایی-واگرایی متغیر (MACD) را نشان می دهد.

در این مثال ، میانگین های متحرک ۵۰ و ۲۰۰ روز بر بالای قیمت ها ترسیم می شوند تا نشان دهند که قیمت فعلی نسبت به میانگین های تاریخی آن کجاست. میانگین حرکت ۵۰ روزه در این حالت بالاتر از میانگین متحرک ۲۰۰ روزه است که نشان می دهد روند کلی مثبت بوده است. RSI بالاتر از نمودار قدرت روند فعلی را نشان می دهد – در این حالت ۴۹.۰۷ خنثی و MACD در زیر نمودار نشان می دهد که چگونه دو میانگین متحرک در هم ادغام شده یا واگرا شده اند.

منبع : اینوستوپدیا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.