روند (Trend) چیست؟

کانال سیگنال رایگان تلگرام فیوچرز ارزدیجیتال و فارکس

روند چیست؟

روند(ترند) ، جهت کلی بازار یا قیمت دارایی است. در تجزیه و تحلیل فنی ، روندها با عملکرد قیمت مشخص می شوند.

بسیاری از معامله گران تجارت را در جهت یک روند ترجیح می دهند ، در حالی که مخالفان به دنبال شناسایی معکوس یا تجارت در براب رترند هستند. روند صعودی و نزولی در همه بازارها ، مانند سهام ، اوراق قرضه و معاملات آتی رخ می دهد. روندها در داده ها نیز رخ می دهند ، مانند وقتی که داده های اقتصادی ماهانه از ماه به ماه افزایش یا سقوط می کند.

پیشگویی های کلیدی

  1. روند (ترند) ، جهت کلی قیمت یک بازار ، دارایی یا متریک است.
  2. روندهای صعودی  با افزایش نقاط داده ، از جمله بلندی های بالاتر و نوسانات بالاتر ، مشخص می شوند.
  3. ترند نزولی با کاهش داده ها ، مانند نوسانات پایین و اوج نوسان پایین ، مشخص می شود.

بسیاری از معامله گران تجارت را هم جهت با روند ترجیح می دهند ، و سعی می کنند از ادامه آن ترند سود کسب کنند.

عملکرد قیمت ، روندها و شاخص های فنی همه ابزاری هستند که می توانند به شناسایی روند کمک کرده و هنگام واژگونی هشدار دهند.

روند(TREND) چگونه کار می کند

روند چگونه کار می کند

معامله گران می توانند با استفاده از اشکال مختلف تجزیه و تحلیل فنی ، از جمله روندها ، اقدام به قیمت و شاخص های فنی ، ترند را شناسایی کنند. به عنوان مثال ، خط روند ممکن است جهت یک ترندرا نشان دهد در حالی که شاخص قدرت نسبی (RSI) برای نشان دادن قدرت یک روند در هر زمان معین طراحی شده است.

روند صعودی با افزایش کلی قیمت مشخص شده است. هیچ چیز به مدت طولانی به سمت بالا حرکت نمی کند ، بنابراین همیشه نوسانات وجود خواهند داشت ، اما جهت کلی آن باید صعودی باشد تا ترند صعودی در نظر گرفته شود. پایین بودن نوسانات اخیر باید بالاتر از سطح پایین نوسان قبلی باشد و همین مورد برای اوج های نوسان نیز انتظار می رود. با شروع این ساختار ، روند صعودی می تواند شدت خود را از دست بدهد و یا به روند نزولی تبدیل شود. ترند نزولی از پایین و نوسانات پایین تشکیل شده است.

در حالی که روند رو به رشد است ، معامله گران ممکن است فرض کنند که این امر ادامه خواهد یافت تا زمانی که شواهدی وجود داشته باشد که بر خلاف آن باشد. چنین شواهدی می تواند شامل پایین بودن نوسانات ، افت قیمت در زیر یک روند یا شاخص های فنی در حال نزولی باشد. در حالی که روند صعودی معامله گران معطوف به خرید است ، تلاش می کنند از افزایش مداوم قیمت سود ببرند.

با کاهش ترند، معامله گران بیشتر روی فروش یا موقعیتهای  کوتاه مدت تمرکز می کنند ، و سعی می کنند ضررها یا سود حاصل از کاهش قیمت را به حداقل برسانند. بیشتر (نه همه) روند نزولی معکوس میشود ، بنابراین با ادامه روند نزولی ، بیشتر معامله گران شروع به دیدن قیمت به عنوان یک  قدم در خرید می کنند. این می تواند به صعودی شدن بازار منجر شود.

سرمایه گذاران متمرکز بر تجزیه و تحلیل اساسی ممکن است از روندها استفاده کنند. این شکل از تحلیل ، تغییرات در درآمد ، درآمد یا سایر معیارهای تجاری یا اقتصادی را بررسی می کند. به عنوان مثال ، تحلیلگران اساسی ممکن است به دنبال روند درآمدهای هر سهم و رشد درآمد باشند. اگر درآمد برای چهار، چهارم گذشته رشد داشته باشد ، این ترند مثبت را نشان می دهد. با این حال ، اگر درآمد برای چهار چهارم گذشته کاهش یافته باشد ، روند منفی را نشان می دهد.

فقدان یک ترند :دوره ای از زمان که پیشرفت کلی به سمت بالا یا رو به پایین وجود دارد ، یک دوره یا دوره بدون روند نامیده می شود.

استفاده ازخطوط رویه

یک روش معمول برای شناسایی روندها ، استفاده از خطوط ترند است ، که یک سری از اوج ها (نزولی) یا پایین ترین سطح (صعودی) را به هم متصل می کنند. .روندهای صعودی  یک سری پایین ترین سطح قیمت که شیب مثبتی پیدا میکنند را به هم متصل می کند و یک سطح حمایتی برای حرکت قیمت های آینده ایجاد می کند. .روندهای نزولی یک سری از اوج  رو به پایین با شیب منفی  را به هم متصل می کند و یک سطح مقاومت برای حرکت قیمت های آینده ایجاد می کند. این روندها علاوه  بر حمایت و مقاومت ، جهت کلی روند را نشان می دهد.

در حالی که خطوط روند اطلاعات خوبی را برای نشان دادن کلی ارایه می دهند ، اما اغلب آنها مجدداً دوباره طراحی می شوند. به عنوان مثال ، در طی حرکت صعودی ، قیمت ممکن است پایین تر از ترند صعودی باشد ، اما این لزوما به معنای پایان ترند نیست. قیمت ممکن است به زیر خط روند حرکت کند و سپس به افزایش خود ادامه دهد. در چنین رویدادی ممکن است روند بازنویسی مجدد انجام شود تا عملکرد جدید قیمت را منعکس کند.

برای تعیین حرکت نباید فقط به روندها متکی باشید. اکثر متخصصان همچنین تمایل دارند که به تعیین قیمت و سایر شاخص های فنی توجه کنند تا در تعیین این که روند خاتمه یافته یا خیر موفق باشند. در مثال بالا ، لزوماً سقوط زیر خط ترند صعودی نیست ، اما اگر قیمت نیز پایین تر از نوسان قبلی باشد و یا شاخص های فنی در حال نزولی باشند ، پس ممکن است باشد.

نمونه ای از یک ترند و خط ترند

نمودار زیر حرکت رو به رشد را به همراه خواندن RSI نشان می دهد که روند قوی ای را نشان می دهد. در حالی که قیمت در حال نوسان است ، پیشرفت کلی در روند صعودی است.

روند نزولی شروع به از دست دادن حرکت می کند و فشارهای فروش وارد می شود. RSI پایین تر از ۷۰ قرار می گیرد ، به دنبال آن یک شمع به سمت پایین قرار گرفته  که قیمت را به سمت ترند میبرد.از این سیگنال ها می توان برای خروج از موقعیت های طولانی استفاده کرد زیرا شواهدی وجود دارد که نشان می دهد.

از این سیگنال ها می توان برای خروج از موقعیت های طولانی استفاده کرد زیرا شواهدی وجود داشت که نشان می دهد روند در حال چرخش است. معاملات کوتاه مدت نیز می تواند آغاز شود.

نمونه ای از یک روند

با پایین آمدن قیمت ، شروع به جذب خریداران علاقه مند به قیمت پایین تر می کند. یک خط ترند دیگر (نشان داده نشده) همچنین می تواند در امتداد قیمت در حال سقوط ترسیم شود تا مشخص شود چه موقع روند شکسته خواهد شد.

منبع: investoedia

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.