اتریوم (Ethereum) چیست؟ راهنما برای مبتدیان

کانال سیگنال رایگان تلگرام فیوچرز ارزدیجیتال و فارکس

برای درک کامل اینکه اتریوم ، چه کاری انجام می دهد و چگونه می تواند به طور بالقوه در جامعه ما تأثیر بگذارد ، مهم است که بدانیم خصوصیات اصلی آن چیست و چگونه با روشهای موجود تفاوت دارد. اول از همه ، اتریوم یک سیستم غیر متمرکز است ، به این معنی که توسط هیچ نهاد حاکم واحدی کنترل نمی شود. اکثریت مطلق خدمات ، مشاغل و شرکت های آنلاین بر روی یک سیستم متمرکز حاکمیت ساخته می شوند. این رویکرد صدها سال است که مورد استفاده قرار می گیرد و تا وقتی که طرفین به یکدیگر اعتماد ندارند ، اجرای آن همچنان ضروری است. یک رویکرد متمرکز به معنای کنترل یک نفره است ، این خود به معنای یک نقطه ضعف است که باعث می شود برنامه ها و سرورهای آنلاین از این سیستم در برابر حملات هکرها و حتی قطع برق بسیار آسیب پذیر باشند. علاوه بر این ، بیشتر شبکه های اجتماعی و دیگر سرورهای آنلاین نیاز دارند تا کاربران حداقل برخی از اطلاعات شخصی خود  را در داخل ان ارائه دهند ، که سپس در سرورهای آنها ذخیره می شود. به همین ترتیب اطلاعات محرمانه شما از آنجا به راحتی توسط خود شرکت ، کارگران سرکش یا هکرها به راحتی سرقت می شوند.

اتریوم ، یک سیستم غیر متمرکز ، کاملاً خودمختار است و به هیچ وجه توسط کسی کنترل نمی شود. یعنی از طریق هزاران رایانه داوطلب در سراسر جهان اجرا می شود و این بدان معنی است که هرگز نمی تواند آفلاین شود. علاوه بر این ، اطلاعات شخصی کاربران بر روی رایانه های شخصی خود باقی می ماند ، در حالی که  سیستمهای سنتی محتوا ، مانند برنامه ها ، فیلم ها و غیره ، تمام سازندگان آن را کنترل می کند بدون اینکه از قوانین اعمال شده توسط سرویس های میزبانی مانند App Store و YouTube پیروی کند.اتریوم و بیت کوین دو پروژه کاملاً متفاوت با اهداف کاملاً متفاوت هستند. بیت کوین اولین ارز رمز پایه و یک سیستم انتقال پول است که با استفاده از یک فناوری رهبری توزیع شده عمومی به نام بلاک چین ساخته و پشتیبانی می شود.

اتریوم

اتریوم این فناوری را از  بیت کوین گرفت و به طور قابل ملاحظه ای قابلیت های خود را گسترش داد. این یک شبکه کامل است ، با مرورگر اینترنت خود ، زبان رمزگذاری و سیستم پرداخت را براحتی در دستان خود دارید. از همه مهمتر ، این امکان را به کاربران می دهد تا برنامه های غیر متمرکز را در بلاک چین اتریوم ایجاد کنند. این برنامه ها یا می توانند کاملاً ایده های جدید باشند یا بازنویسی غیرمتمرکز مفاهیم موجود. این امر اساساً واسطه و کلیه هزینه های مرتبط با دخالت شخص ثالث را کاهش می دهد. به عنوان مثال ، تنها سودی که از «لایک» و «اشتراک گذاری» پست های موسیقی دان ها در فیس بوک حاصل می شود ، از تبلیغاتی است که در صفحه آنها قرار دارد و مستقیماً به فیس بوک منتقل می شود. در یک نسخه اتریوم از چنین شبکه های اجتماعی ، هم هنرمندان و هم مخاطبان برای ارتباط مثبت و پشتیبانی جوایزی در قالب ارز دیجیتال دریافت می کنند. به همین ترتیب ، در یک نسخه غیرمتمرکز از Kickstarter ، شما با خرید سهم در شرکت ، محصولات مصنوعی دریافت نمی کنید بلکه  بخشی از سودهای آینده شرکت را دریافت خواهید کرد. در نتیجه ، برنامه های مبتنی بر اتریوم به دلیل جذاب بودن انواع خدمات و ارایه انواع پرداخت ، اشخاص ثالث را حذف می کنند.

اتریوم -  به طور خلاصه ، اتریوم یک پلتفرم نرم افزاری توزیع شده مبتنی بر منبع باز و بلاکچین است که به توسعه دهندگان امکان می دهد برنامه های غیرمتمرکز را بسازند و اجرا کنند.

همانطور که قبلاً ذکر شد ، اتریوم یک سیستم غیر متمرکز است ، به این معنی که از یک روش همتا به همتا استفاده می کند. هر تعامل که بین کاربران اتفاق می افتد فقط توسط کاربر کنترل کننده پشتیبانی می شود. کل سیستم اتریوم توسط یک سیستم جهانی به اصطلاح گره پشتیبانی می شود. گره ها داوطلبانی هستند که کل بلاکچین اتریوم را در دسک تاپ خود بارگیری می کنند و کلیه قوانین اجماع سیستم را کاملاً اجرا می کنند و شبکه را صادقانه نگه می دارند که در عوض این خدمات جوایزی دریافت می کنند. . این قوانین اجماع ، و همچنین بسیاری از جنبه های دیگر شبکه ، توسط ‘قراردادهای هوشمند’ تنظیم شده اند. اینها به گونه ای طراحی شده اند که بطور خودکار معاملات و سایر اقدامات خاص درون شبکه را با طرفین انجام دهند که شما لزوماً به آنها اعتماد ندارید. شرایط اجرای هر دو طرف در قرارداد از قبل برنامه ریزی شده است. تکمیل این شرایط ، معامله یا هر کار خاص دیگری را آغاز می کند. بسیاری از افراد بر این باورند که قراردادهای هوشمند روش جایگزین قراردادهای موجود در آینده است . زیرا اجرای قراردادهای هوشمند، امنیتی را برتر از قانون قراردادهای سنتی ، کاهش هزینه های معاملات مربوط به پیمانکاری و بر ایجاد اعتماد بین دو طرف استوار است. علاوه بر این ، این سیستم همچنین ماشین مجازی Ethereum (EVM) را در اختیار کاربران خود قرار می دهد ، که در اصل به عنوان یک محیط اجرا برای قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم خدمت می کند. این امکان را برای کاربران فراهم می کند تا یک کد را اجرا کنند تا  اطمینان حاصل کنند که  برنامه ها با یکدیگر تداخل نمی کنند. EVM کاملاً از شبکه اصلی Ethereum جدا است ، که آن را به یک ابزار مناسب برای آزمایش و بهبود قراردادهای هوشمند تبدیل می کند. این پلتفرم توکن رمزنگاری شده ای با نام ‘اتر’ ارائه می دهد.

چه کسی Ethereum را ایجاد کرد؟

در اواخر سال ۲۰۱۳ ، ویتالیک بوترین ایده خود را در وایت پیپر (مسیر توسعه یک استارت اپ) توصیف کرد.وی مسیر راه را  برای تعدادی از دوستانش ارسال کرد. در نتیجه ، حدود ۳۰ نفر برای گفتگو درباره مفهوم به ویتالیک مراجعه کردند. او منتظر بررسی های انتقادی از طرف دوستان  بود اما هرگز این اتفاق نیفتاد. این پروژه در ژانویه سال ۲۰۱۴ به طور عمومی اعلام شد و تیم اصلی متشکل از ویتالیک بوترین ، میهای آلیزی ، آنتونی دی ایوریو ، چارلز هوسکینسون ، جو لوبین و گاوین وود بود. بوترین همچنین اتریوم را در یک کنفرانس بیت کوین در میامی به نمایش درآورد و فقط چند ماه بعد این تیم تصمیم گرفت تا پیش فروش  اتر ،که توکن بومی شبکه میباشد را برای تأمین بودجه این برنامه برگزار کند.

آیا اتریوم یک ارز رمزپایه است؟

 طبق تعریف ، اتریوم یک بستر نرم افزاری است که قصد دارد به عنوان یک اینترنت غیر متمرکز و همچنین یک فروشگاه اپلیکیشن غیرمتمرکز عمل کند. سیستمی مانند این به ارز نیاز دارد تا بتواند منابع محاسباتی مورد نیاز برای اجرای یک برنامه را بپردازد. اینجاست که ‘اتر’ وارد بازی میشود. اتر یک دارایی برای اجرای اعمال دیجیتال است و نیازی به شخص ثالث برای پردازش پرداخت ندارد. با این حال ، اتر  فقط به عنوان یک ارز دیجیتال نیست ، بلکه به عنوان ‘سوخت’ برای برنامه های غیر متمرکز در شبکه عمل می کند. اگر کاربر بخواهد چیزی را در یکی از برنامه های اتریوم تغییر دهد ، باید مبلغی را برای معامله پرداخت کند تا شبکه بتواند روند تغییر را پردازش کند. هزینه معامله به طور خودکار بر اساس مقدار ‘عمل’ مانند  بنزین برای ماشین محاسبه می شود. میزان سوخت مورد نیاز براساس میزان محاسبات لازم و مدت زمان اجرای آن محاسبه می شود.

آیا اتریوم مانند بیتکوین است؟

اتریوم

اتریوم و بیت کوین ممکن است در مورد جنبه ارز رمزپایه بودن  به نوعی شبیه به هم باشند ، اما واقعیت این است که آنها دو پروژه کاملاً متفاوت با اهداف کاملاً متفاوت هستند. در حالی که بیت کوین تا به امروز خود را به عنوان یک ارز رمزنگاری نسبتاً پایدار و موفق ترین ارزدیجیتال معرفی کرده است ، اتریوم یک پلتفرم چند منظوره است که ارز دیجیتالی آن یعنی اتر فقط و فقط جزئی کوچک  از برنامه های قرارداد هوشمند آن است.

به عنوان مثال ، بیت کوین دارای محدودیت در تعداد قابل ارایه سکه یعنی ۲۱ میلیون بیت کوین است که می تواند ایجاد شود ، در حالی که یک منبع بالقوه اتر عملاً بی پایان است. علاوه بر این ، متوسط ​​زمان استخراج بلوک بیت کوین ۱۰ دقیقه است ، در حالی که هدف اتریوم بیش از ۱۲ ثانیه نیست ، این به معنی تأیید سریع تر است. تفاوت عمده دیگر این است که این روزها استخراج موفقیت آمیز بیت کوین به مقادیر عظیمی از توان و محاسبات نیاز دارد و تنها در صورت استفاده از مزارع بزرگ استخراج در مقیاس صنعتی امکان پذیر است. از طرف دیگر ، الگوریتم اثبات کار اتریوم استخراج غیر متمرکز توسط افراد را تشویق می کند. شاید مهمترین تفاوت بین این دو پروژه این باشد که کد داخلی اتریوم Touring کامل است ، این بدان معنی است که به معنای واقعی کلمه همه چیز را می توان محاسبه کرد تا زمانی که قدرت محاسباتی و زمان کافی برای انجام این کار وجود داشته باشد. بیت کوین این توانایی را ندارد. در حالی که یک کد کامل Touring ، امکاناتی بی حد و حصر را برای کاربران اتریوم فراهم می کند.

Ethereum چگونه کار میکند؟

 همانطور که قبلاً نیز گفته شد ، اتریوم براساس پروتکل بیت کوین و طراحی بلاکچین آن طراحی شده است اما به گونه ای تنظیم شده است که می تواند از برنامه های پولی پشتیبانی کند. تنها شباهت این دو بلاکچین  این است که آنها کل تاریخچه معاملات در شبکه های مربوطه خود را ذخیره می کنند ، اما بلاکچین اتریوم کارهای بسیار بیشتری انجام می دهد. علاوه بر تاریخچه معاملات ، هر گره در شبکه اتریوم همچنین باید آخرین وضعیت یا اطلاعات فعلی هر قرارداد هوشمند درون شبکه ، ترازنامه هر کاربر و تمام کد قرارداد هوشمند و مکان ذخیره شده را بارگیری کند. در اصل ، بلاکچین اتریوم را می توان به عنوان یک دستگاه دولتی مبتنی بر تراکنش توصیف کرد. هر ایالت اتریوم متشکل از میلیون ها معامله است. این معاملات برای ایجاد ‘بلوک’ گروه بندی شده اند و هر بلوک به بلوک های قبلی خود زنجیر شده است. اما قبل از اینکه معامله به دفترچه اضافه شود ، باید اعتبارسنجی شود ، این روند از طریق فرآیندی به نام ماینینگ یا استخراج طی می شود. استخراج فرآیندی است که گروهی از گره ها قدرت محاسباتی خود را برای تکمیل چالش ‘اثبات کار’ که اساساً یک معمای ریاضی است ، اعمال می کنند. هرچه کامپیوتر آنها قدرتمندتر باشد ، سریعتر می تواند معما را حل کند. پاسخ به این معمای به خودی خود اثبات کار است و اعتبار یک بلوک را تضمین می کند. بسیاری از استخراج کنندگان در سرتاسر جهان در تلاش برای ایجاد و اعتبارسنجی یک بلوک با یکدیگر رقابت می کنند ، زیرا هر بار که یک ماینر ۰استخراج کننده) اثبات می کند یک بلوک اتر جدید ایجاد می شود که بعنوان پاداش  به ان ماینر اهدا می شود. ماینرها ستون فقرات شبکه اتریوم هستند ، زیرا آنها نه تنها معاملات و سایر عملیات درون شبکه را تأیید می کنند ، بلکه توکن های جدیدی از ارز شبکه تولید می کنند.

از اتریوم در چه مواردی می توان استفاده کرد؟

مهمترین و مهمتر از همه ، اتریوم به توسعه دهندگان اجازه می دهد برنامه های غیر متمرکز  بسازند و انها را اجرا کنند. علاوه بر این ، هرگونه خدمات متمرکز می تواند با استفاده از بستر اتریوم غیرمتمرکز شود. پتانسیل پلتفرم اتریوم برای ساختن اپلیکیشنها به غیر از خلاقیت سازندگان محدود به چیز دیگری نیست.

برنامه های غیر متمرکز امکان تغییر رابطه بین شرکت ها و مخاطبان آنها را به طور کامل دارند.. از طرف دیگر ، بلاکچین شرکت اتریوم می تواند مشتریان را قادر سازد تا منشاء کالایی را که می خریدند ردیابی کنند ، همچنین اجرای قراردادهای هوشمند می تواند تجارت امن و سریع را برای هر دو طرف و بدون هیچ واسطه ای تضمین کند. فناوری بلاکچین خود قابلیت تحول در خدمات مبتنی بر وب و همچنین صنایع با رویه های قراردادی طولانی مدت را دارد. علاوه بر این ، با اجرای قراردادهای هوشمند ، مشتریان می توانند با توجه به اینکه ادعای آنها تمامی ضوابط مورد نیاز را برآورده می کند، به سادگی ادعای بیمه خود را بصورت آنلاین ارسال کرده و یک پرداخت خودکار فوری دریافت کنند. در اصل ، بلاکچین اتریوم قادر است اصول اصلی خود – اعتماد ، شفافیت ، امنیت و کارآیی – را به هر خدمات ، مشاغل یا صنعت دیگری ارایه کند. اتریوم همچنین می تواند برای ایجاد سازمان های خودمختار غیر متمرکز (DAO) ، که کاملاً شفاف و مستقل از هرگونه مداخله فعالیت می کنند ، بدون رهبر واحد ، مورد استفاده قرار گیرد. DAO ها با کد برنامه نویسی و مجموعه ای از قراردادهای هوشمند که روی بلاکچین نوشته شده است ، اجرا می شوند. این برنامه به منظور رفع نیاز فرد یا گروهی از افراد در کنترل کامل و متمرکز یک سازمان طراحی شده است. DAO متعلق به افرادی است که توکن خریداری کرده اند. با این حال ، مقدار توکن های خریداری شده با سهام عدالت و مالکیت برابر نیست. در عوض ، توکن ها کمک هایی هستند که حق رأی دادن را برای مردم فراهم می کنند.

مزایای اتریوم

پلتفرم اتریوم از تمام خصوصیات فناوری بلاکچین که در آن اجرا می شود ، بهره می برد. اتریوم از هرگونه مداخله شخص ثالث کاملاً مصون است ، به این معنی که تمام برنامه های غیر متمرکز و DAO هایی که در شبکه مستقر شده اند به هیچ وجه قابل کنترل نیستند. هر شبکه بلاکچین حول یک اصل اجماع شکل می گیرد ، بدین معنی که تمام گره های موجود در سیستم باید بر روی هر تغییر ایجاد شده در آن توافق کنند. این امر امکان کلاهبرداری ، فساد را از بین می برد و شبکه را خدشه دار نمی کند. کل پلتفرم غیرمتمرکز است و این بدان معناست که هیچ نقطه ضعف احتمالی وجود ندارد. از این رو ، تمام برنامه ها همیشه آنلاین خواهند ماند و هرگز خاموش نمی شوند. علاوه بر این ، طبیعت غیر متمرکز و امنیت رمزنگاری باعث می شود شبکه اتریوم در برابر حملات احتمالی هک و فعالیت های کلاهبرداری محافظت شود.

چه برنامه هایی در اتریوم ایجاد شده است؟

اتریوم

اتریوم پتانسیل باز کردن دنیای برنامه های غیر متمرکز را حتی برای افراد بدون پیشینه فنی دارد. پس می تواند به یک جهش انقلابی برای فناوری بلاچین تبدیل شود که آن را به پذیرش انبوه برساند. در حال حاضر از طریق مرورگر اصلی اتریوم می توان به راحتی به این شبکه دسترسی پیدا کرد که یک رابط کاربر پسند و همچنین کیف پول دیجیتال برای ذخیره و تجارت اتر فراهم می کند. از همه مهمتر ، کاربران می توانند قراردادهای هوشمند را بنویسند ، مدیریت و پیاده سازی کنند.همچنین ، از طریق افزونه MetaMask برای Google Chrome و Firefox می توانید به شبکه اتریوم دسترسی پیدا کنید.پلتفرم اتریوم پتانسیل اختلال عمیق در صدها صنعت را دارد که در حال حاضر به کنترل متمرکز مانند بیمه ، دارایی ، املاک و مستغلات وابسته است. در حال حاضر ، این بستر برای ایجاد برنامه های غیرمتمرکز برای طیف گسترده ای از خدمات و صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. در زیر لیستی از برخی از قابل توجه ترین آنها وجود دارد :

  • Gnosis – یک بازار پیش بینی غیرمتمرکز است که کاربران را قادر می سازد تا به هر چیزی از آب و هوا تا نتایج انتخابات رأی دهند. EtherTweet – این برنامه قابلیت های خود را از توییتر می گیرد و یک پلت فرم ارتباطی کاملاً بدون سانسور را در اختیار کاربران قرار می دهد.
  • اتریا – بسیار شبیه Minecraft است ، اما کاملاً در بلاکچین اتریوم وجود دارد.
  • Weifund – یک بستر باز برای کمپین های تأمین مالی برای اجرای قراردادهای هوشمند.
  • Uport – شناسه خودمختاری را در اختیار کاربران قرار می دهد که به آنها امکان می دهد تا تأیید صحت ، ورود به سیستم بدون گذرواژه را انجام دهند ، معاملات را به صورت دیجیتالی امضا کرده و با برنامه های اتریوم  ارتباط برقرار کنند.
  • اثبات – هدف این پروژه ایجاد یک چارچوب اطلاعاتی باز و در دسترس برای مصرف کنندگان برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد خریدهای آنها است. این کار از طریق ردیابی ریشه ها و تاریخچه محصولات انجام می شود.
  • augur – بازار پیش بینی و پیش بینی منبع باز که پاداش هایی برای پیش بینی های درست دارد.
  • آلیس – پلتفرمی که هدف از آن ایجاد شفافیت در بودجه اجتماعی و امور خیریه از طریق فناوری بلاکچین است.
  • Bitnation – اولین ملت مجازی جهان ، این برنامه شامل بسیاری از کارکردهای یک ملت سنتی است ، مانند بیمه ، آموزش ، کارتهای شناسایی ، برنامه های دیپلماسی ، از جمله برنامه هایی برای سفیران ، پناهندگان و موارد دیگر.
  • Ethlance – یک بستر آزاد برای تبادل کار به ازای اتر به جای سایر ارزهای دیگر.

چگونه اتر بدست اوریم؟

دو روش اصلی برای به دست آوردن اتر وجود دارد: خرید و استخراج آن.

رایج ترین و شاید راحت ترین راه خرید اتر خرید آن در صرافی ها است. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که صرافی ای را پیدا کنید که در ان اتر تجارت کنند. یک حساب کاربری تنظیم کنید و از حساب بانکی ، انتقال یا در برخی موارد حتی از کارت بانکی خود برای خرید انواع اتر استفاده کنید. سپس آنها باید در یک کیف پول ذخیره شوند ، که می تواند توسط خود بورس ، مرورگر اصلی اتریوم یا سایر خدمات تخصصی دیگر ارائه شود.

از طرف دیگر ، شما می توانید اتر را از طریق تجارت همتا به همکار بدست آورید و هزینه آن را با هر ارز توافق شده ، از جمله بیت کوین و سایر ارزهای رمزپرداخت بپردازید. این کار هم بصورت آنلاین و هم حضوری انجام می شود. معاملات همتا به همتا در بین کاربران بیت کوین بسیار محبوب است. اما به دلیل عرضه نامحدود توکن های اتر و پلتفرم اتریوم  ناشناس بودن کامل کاربر در خط مقدم سیستم است. روش دیگر دریافت توکن های اتر ، استخراج آنهاست. استخراج اتریوم از اثبات کار استفاده می کند ، به این معنی که استخراج کنندگان در محاسبه یک مشکل پیچیده ریاضی به منظور ‘بستن معاملات’ و تأیید یک بلوک از اقدامات درون شبکه ، از قدرت محاسباتی خود برای حل یک مشکل پیچیده ریاضی کمک می گیرند. استخراج کنندگانی که موفق می شوند این کار را با موفقیت انجام دهند پاداشی را برای هر بلوک معدن دریافت می کنند.

آینده اتریوم

علیرغم اینکه اتریوم ، تقریباً مانند بیت کوین ، چندین سال است که فعالیت دارد ، با جلب توجه رسانه های اصلی و توجه عموم مردم آغاز شد. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که این یک فناوری متحول کننده  است که نه تنها به طور کامل می تواند شیوه کار اینترنت را تغییر دهد بلکه انقلابی در خدمات و صنایعی که صدها سال در آن وجود دارد ، ایجاد می کند.

ویتالیک بوترین خالق اتریوم موافق با پیش بینی های معقولانه و متواضعانه است. وی در مصاحبه ای اظهار داشت که قصد دارد اتریوم را به عنوان سکوی اصلی بلاکچین ، با تمرکز بر موضوعات فنی و  بهبود امنیت در آینده حفظ کند. Balaji Srinivasan ، مدیرعامل ۲۱.co ، اخیراً ابراز علاقه خود در باره اتریوم که ۵ تا ۱۰ سال بر ان است را مجدادا اعلام کرد. پیتر اسمیت ، بنیانگذار بلاکچین ، برنامه های زیرساختی اتریوم را ‘جذاب’ توصیف کرد و خاطرنشان کرد که این پلتفرم دارای ویژگی های  بسیار قوی در تغییرات اساسی بیمه است که شامل سیاست های مربوط به املاک و مستغلات ، فقط یک نمونه کوچک از ان است. به طور کلی ، نظرات در مورد آینده اتریوم در میان کارشناسان رمزنگاری مثبت است.

منبع : cointelegraph.com

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.