مقاومت (Resistance) در تحلیل تکنیکال چیست؟

کانال سیگنال رایگان تلگرام فیوچرز ارزدیجیتال و فارکس

مقاومت ، یا سطح مقاومت ، قیمتی است که یک دارایی با ظهور تعداد فزاینده ای از فروشندگان که مایل به فروش در آن قیمت هستند ،پس سهام از حرکت در مسیر پیشرفت خود باز میماند. اگر اطلاعات جدیدی بدست اید که نگرش کلی بازار نسبت به دارایی را تغییر دهد ، یا سطح ماندگاری آنها را حفظ کند ، سطح مقاومت می تواند کوتاه مدت باشد. از نظر تحلیل تکنیکی ، می توان با ترسیم یک خط در امتداد بالاترین نقاط برای دوره زمانی که در نظر گرفته می شود ، سطح مقاومت ساده را ترسیم کرد. در اصل آن را می توان نقطه مقابل حمایت دانست.

بسته به اقدام قیمت ، این خط می تواند صاف یا شیب دار باشد. با این حال ، روش های پیشرفته تری برای شناسایی مقاومت با استفاده از باند ، خطوط روند و میانگین متحرک وجود دارد.

پیشگویی های کلیدی

  • بیانگر قیمتی است که یک دارایی در دوره زمانی مورد بررسی از مشکل بیشتری در ان نقطه جهت صعود برخوردار است.
  • می تواند با استفاده از شاخص های فنی مختلف به جای ترسیم خطی که از اوج اتصال استفاده می کند ، تجسم شود.
  • استفاده از خطوط روند به نمودار می تواند نمای پویاتر از مقاومت را نشان دهد.

سطح مقاومت به شما چه می گوید؟

سطح مقاومت

سطح مقاومت و سطح حمایت از مهمترین مفاهیم در تجزیه و تحلیل فنی قیمت سهام هستند. تجزیه و تحلیل فنی روشی برای تجزیه و تحلیل سهام است که فرض می کند اکثریت عظیم از اطلاعات موجود درباره سهام ، اوراق قرضه ، کالا یا ارز تقریباً بصورت لحظه ای در قیمت توسط نیروهای بازار گنجانده شده است. بنابراین ، طبق این نظریه ، تصمیم گیری در زمینه سرمایه گذاری بر اساس این اطلاعات سودآور نیست. درعوض ، معامله گران فنی با نگاهی به رفتار بازارها در شرایط مشابه و گذشته ، سعی می کنند تا تحلیل کنند که چگونه سهام بطور کوتاه مدت حرکت می کنند.

معامله گران فنی هم سطوح مختلف را مشخص می کنند تا بتوانند زمان خرید و فروش سهام خود را بدست اورند. علاوه بر مشخص کردن نقاط ورود و خروج ، مقاومت می تواند به عنوان ابزاری برای مدیریت ریسک مورد استفاده قرار گیرد. معامله گران می توانند دستورالعمل توقف ضرر را دنبال کنند تا از سطح مقاومت پیروی کنند یا از هرگونه نقض به عنوان یک محرک تجارت استفاده کنند. با آمدن داده های جدید قیمت ، باید سطح مقاومت مجدداً بازنویسی شود ، اما بیشتر سیستم عامل ها تجسم مقاومتی را ارائه می دهند که به صورت پویا قابل محاسبه است. به عنوان مثال ، یک میانگین متحرک ساده می تواند به عنوان تجسم مقاومت در هنگام عملکرد قیمت در زیر خط مانند روند نزولی استفاده شود.

نمونه ای از نحوه استفاده

بیایید بگوییم که شما در حال مطالعه تاریخچه قیمت سهام در شرکت کامیون سازی مونترال ، با نماد MTC  هستید و می خواهیم زمانی را تعیین کنید که هوشمندانه ترین وضعیت فروش در بازه زمانی کوتا همدت باشد. طی دوازده ماه گذشته ، سهام بین ۷ تا ۱۵ دلار در هر سهم معامله شده. در ماه دوم دوره شما MTC ، به ۱۵ دلار صعود می کند ، اما تا ماه ۴ به ۷ دلار کاهش یافته است. در ماه ۷ ، دوباره به ۱۵ دلار صعود می کند ، قبل از آنکه در ماه ۹ به ۱۰ دلار سقوط کند. در ماه ۱۱ یک بار دیگر به ۱۵ دلار صعود می کند و در طی ۳۰ روز آینده به ۱۳ دلار می رسد .

در این مرحله ، شما به وضوح سطح مقاومت ۱۵ دلار را تعیین کرده اید. اگر هیچ دلیلی برای حضور سهام در بورس اوراق بهادار باندی که در طی یک سال گذشته در آن معامله شده است ، نمی بینید ، این زمان خوبی برای فروش کوتاه مدت سهام خواهد بود ، زیرا بازار به وضوح نشان داده است که پس از رسیدن سهام MTC به ۱۵ دلار ، همه در حال فروش هستند. میزان عرضه بازار باعث میشود  تا روند افزایشی بیشتر از حد آن متوقف شود. با این وجود ، باید مراقب باشید ، زیرا بعضی اوقات سطح مقاومت اگر عوامل اصلی سهام مانند اقتصاد پررونق و یا کارآیی های جدید در مدل تجاری یک شرکت فعال شوند ، حتما بر نیروهای فنی غلبه میکنند و قیمت فراتر از انتظارها میرود.

تفاوت بین سطح مقاومت و سطح حمایت

حمایت و مقاومت
حمایت و مقاومت

حمایت و مقاومت مفاهیم مکمل هستند. مقاومت ، سقف قیمت فعلی سهام ، کالا یا ارز را تعیین می کند ، و حمایت کف را تشکیل می دهد. هنگامی که قیمت حمایت یا مقاومت را میشکند ، یک فرصت تجارت ایجاد می شود.

محدودیت های استفاده از مقاومت

مقاومت بیشتر یک مفهوم بازاری است تا یک شاخص فنی واقعی. همانطور که گفته شد ، ابزارهای تحلیل تکنیکی بسیار دقیق تری وجود دارند که مفهوم مقاومت را در عین حال بسیار پویاتر و آموزنده تر از ترسیم یک خط مقاومت در اوج های اخیر می دانند. اینها شامل نمودارهای روند ، نمودار بهای قیمت و حجم (PBV) و کل میانگین های متوسط ​​در حال حرکت است که می توانند در دوره های زمانی مرتب شوند تا طیف هایی برای سطح مقاومت ارائه دهند.

منبع: investopedia

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.