مفاهیم حمایت (Resistance) و مقاومت (support) در تحلیل تکنیکال

0

مفاهیم حمایت و مقاومت در معاملات بدون شک دو ویژگی بسیار مورد بحث در تحلیل تکنیکال است. در بخشی از تجزیه و تحلیل الگوهای نمودار ، این اصطلاحات توسط معامله گران مورد استفاده قرار می گیرد تا به سطوح قیمت در نمودارهایی که تمایل دارند به عنوان موانع عمل کنند و مانع از فشار قیمت یک دارایی در جهت معینی می شوند.

best assets for 2022

در ابتدا توضیحات و ایده های مربوط به شناسایی این سطوح آسان به نظر می رسد ، اما همانطور که فهمیدید حمایت و مقاومت می توانند به اشکال مختلفی به وجود بیایند و تسلط بر این مفهوم دشوارتر از آن است که ابتدا ظاهر می شود.

پیشگویی های کلیدی

  • تحلیلگران فنی از سطوح حمایت و مقاومت برای مشخص کردن نقاط قیمتی در نمودار استفاده می کنند که در آن احتمال میرود، وقفه یا تغیرر روند غالب انجام شود.
  • حمایت در شرایطی اتفاق می افتد که انتظار می رود روند نزولی به دلیل تمرکز تقاضا متوقف شود.
  • مقاومت در شرایطی اتفاق می افتد که انتظار می رود روند صعودی موقتاً متوقف شود و این امر به دلیل افزایش عرضه است.
  • روانشناسی بازار نقش عمده ای را ایفا می کند زیرا معامله گران و سرمایه گذاران گذشته را به یاد می آورند و نسبت به تغییر شرایط برای پیش بینی حرکت بازار آینده واکنش نشان می دهند.
  • مناطق حمایت و مقاومت را می توان با استفاده از خطوط روند و میانگین حرکت در نمودارها مشخص کرد.

تعریف حمایت و مقاومت

تعریف حمایت و مقاومت

حمایت سطح قیمتی است که به دلیل تمرکز تقاضا یا علاقه خرید می تواند از حرکت روند نزولی به صعودی منجر شود. با پایین آمدن قیمت دارایی ها یا اوراق بهادار ، تقاضا برای سهام افزایش می یابد ، بنابراین خط حمایت را تشکیل می دهد. در همین حال ، مناطق مقاومت به دلیل افزایش نرخ فروش و نرخ بهره بوجود می آیند.

هنگامی که یک منطقه حمایت یا مقاومت مشخص شد ، آن سطح قیمت ها می توانند به عنوان نقاط ورود یا خروج بالقوه در نظر گرفته شوند ، زیرا با رسیدن به یک نقطه حمایت یا مقاومت ، یکی از دو کار صعود یا نزول را انجام می دهند اگر قیمت از سطح پشتیبانی یا مقاومت عبور کند به احتمال زیاد تا سطح حمایت یا مقاومت بعدی همین روند ادامه خواهد داشت.

زمان برخی از معاملات براساس این عقیده است که مناطق حمایت و مقاومت شکسته نمی شوند. این که آیا قیمت از روی سطح پشتیبانی یا مقاومت متوقف شده است ، یا خیر ،نکته ای است که معامله گران می توانند در مورد ان ‘شرط بندی’ کنند و می توانند به سرعت تشخیص دهند که آیا آنها صحیح فکر میکنند یا خیر. اگر قیمت در جهت اشتباه حرکت کند ، موقعیت با یک ضرر کوچک می تواند بسته شود. اگر قیمت در جهت درست حرکت کند ، ممکن است حرکت قابل توجه باشد.

اصول اولیه حمایت و مقاومت

حمایت و مقاومت
حمایت و مقاومت

بیشتر معامله گران باتجربه می توانند داستانهایی در مورد چگونگی تمایل به برخی از قیمت ها در جلوگیری از معامله گران قیمت یک دارایی زیربنایی در یک جهت خاص به اشتراک بگذارند. به عنوان مثال ، فرض کنید که جیم بین مارس و نوامبر موقعیتی را نگه داشته بود و انتظار داشت ارزش سهام افزایش یابد.

بیایید تصور کنیم که جیم متوجه شده است که قیمت در طی چند ماه نمی تواند بالای ۳۹ دلار برسد ، حتی اگر خیلی به حرکت در بالای این سطح نزدیک شده باشد. در این حالت ، معامله گران سطح مقاومت قیمت را نزدیک ۳۹ دلار می دانند. همانطور که از نمودار زیر می بینید ، سطح مقاومت نیز به عنوان سقف در نظر گرفته می شود .

اصول اولیه حمایت و مقاومت

سطح حمایت اطرف دیگر سکه است. حمایت به قیمت ها در نمودار اشاره دارد که تمایل دارد به عنوان یک طبقه عمل کند و مانع از پایین آمدن قیمت دارایی شود. همانطور که از نمودار زیر مشاهده می کنید ، امکان شناسایی سطح حمایت نیز می تواند با فرصت خرید همزمان باشد زیرا عموماً مناطقی است که فعالان بازار ارزش را می بینند و دوباره شروع به فشار قیمت ها می کنند.

اصول حمایت

روند ها

مثالهای فوق نشان می دهد که یک سطح ثابت مانع از بالا رفتن یا پایین رفتن قیمت دارایی می شود. این سد استاتیک یکی از محبوب ترین اشکال حمایت / مقاومت است ، اما قیمت دارایی های مالی به طور کلی به سمت صعودی یا نزولی حرکت می کنند ، بنابراین دیدن این موانع قیمت با گذشت زمان غیر معمول نیست. به همین دلیل است که هنگام یادگیری حمایت و مقاومت ، مفاهیم گرایش و روندها مهم هستند.

هنگامی که بازار روند صعودی را طی می کند ، سطح مقاومت با کم شدن سرعت حرکت شکل می گیرد و شروع به حرکت به سمت روند می کند. این اتفاق در نتیجه سودآوری یا عدم اطمینان برای یک موضوع یا بخش خاص رخ می دهد.در  نتیجه قیمت ، تحت تأثیر پدیده ‘فلات’ قرار می گیرد و یا اندکی افت قیمت سهام را کاهش می دهد و یک قله کوتاه مدت ایجاد می کند.

بسیاری از معامله گران توجه زیادی به قیمت تضمین می کنند زیرا این امر به سمت حمایت گسترده تر از روند بکار می رود و از نظر تاریخی ، این منطقه ای بوده است که مانع از افزایش قیمت دارایی شده است. به عنوان مثال ، همانطور که از نمودار Newmont Mining Corp (NEM) مشاهده می کنید ، یک خط روند می تواند چندین سال پشتیبانی از دارایی را فراهم کند. در این حالت ، توجه داشته باشید که چگونه روند قیمت سهام نیومونت را برای مدت زمان طولانی پیش می برد.

تشخیص خطوط حمایت

از طرف دیگر ، هنگامی که بازار روند نزولی دارد ، معامله گران یک سری قله های نزولی را تماشا می کنند و تلاش می کنند این قله ها را با یک روند متصل به هم وصل کنند. وقتی قیمت به روند صعودی نزدیک می شود ، بیشتر صرافی ها برای مواجهه با فشار فروش ، مراقب دارایی ها هستند و ممکن است ورود به موقعیتی کوتاه را در نظر بگیرند زیرا این منطقه است که در گذشته قیمت را به سمت پایین سوق داده است.

حمایت / مقاومت از سطح مشخص شده ، چه با روند و چه از طریق هر روش دیگری کشف شده ، در مواقعی که قیمت از لحاظ تاریخی نتوانسته است فراتر از آن حرکت کند، قوی تر به نظر می رسد. بسیاری از معامله گران فنی از سطح حمایت و مقاومت مشخص شده خود برای انتخاب نقاط ورودی / خروجی استراتژیک استفاده می کنند زیرا این مناطق اغلب قیمت هایی را تحت تأثیر قرار می دهند که بیشترین تأثیر را در جهت دارایی دارند. بیشتر معامله گران در این سطوح به ارزش زیرین دارایی اطمینان دارند ، بنابراین حجم آن به طور کلی بیشتر از حد معمول افزایش می یابد ، و این باعث می شود تا معامله گران ادامه دهند تا قیمت را بالاتر یا پایین تر ببرند.

 برخلاف بازیگران اقتصادی منطقی که توسط مدلهای مالی به تصویر کشیده شده است ، معامله گران و سرمایه گذاران واقعی انسان عاطفی هستند ، خطاهای شناختی را مرتکب می شوند و به اکتشافات یا میانبرها روی می اورند. اگر تصمیم همه مردم عقلانی بود ، سطح حمایت و مقاومت در عمل کار نمی کند!

اعداد دور

یکی دیگر از ویژگی های مشترک حمایت / مقاومت این است که قیمت دارایی ممکن است فراتر از تعداد دور ، مانند ۵۰ دلار یا ۱۰۰ دلار در هر سهم ، شرایط سختی ایجاد کند. بیشتر معامله گران بی تجربه تمایل دارند که خرید و فروش دارایی را در زمانی انجام دهند که قیمت در یک عدد کامل باشد زیرا احتمالاً احساس می کنند که سهام در چنین سطحی ارزش دارد. بیشتر قیمت های هدف یا سفارشات متوقف شده توسط سرمایه گذاران خرده فروشی یا بانکهای بزرگ سرمایه گذاری در مقایسه با قیمت هایی مانند ۵۰.۰۶ دلار در سطح قیمت متفاوتی قرار می گیرند. از آنجا که تعداد زیادی سفارشات در همان سطح قرار می گیرند ، این تعداد متفاوت به عنوان موانع قیمتی قوی عمل می کنند. اگر کلیه مشتریهای یک بانک سرمایه گذاری سفارشات فروش را به عنوان هدف پیشنهادی مثلاً ۵۵ دلار وارد کنند ، برای جذب این فروش ها تعداد بسیار زیادی خرید انجام می گیرد و بنابراین ، یک سطح مقاومت ایجاد می شود.

میانگین متحرک در تشخیص حمایت و مقاومت

بیشتر معامله گران فنی از قدرت شاخص های مختلف فنی ، مانند حرکت میانگین ها ، برای کمک به پیش بینی حرکت کوتاه مدت در آینده استفاده می کنند ، اما این تاجران هرگز توانایی این ابزارها را در شناسایی سطوح پشتیبانی و مقاومت کاملاً درک نمی کنند. همانطور که از نمودار زیر مشاهده می کنید ، یک میانگین متحرک یک خط دائما در حال تغییر است که داده های قیمت گذشته را هموار می کند و در عین حال به معامله گر نیز اجازه می دهد تا پشتیبانی و مقاومت را مشخص کند.

تشخیص حمایت ومقاومت با میانگین متحرک

معامله گران می توانند از میانگین های متحرک به روش های مختلفی استفاده کنند ، مانند پیش بینی حرکت در هنگام صعود خطوط قیمت از یک میانگین اصلی در حال حرکت ، یا وقتی قیمت پایین تر از یک میانگین متحرک باشد ، از معاملات خارج شوند. صرف نظر از نحوه استفاده از میانگین متحرک ،میتوان گفت که اغلب سطح حمایت و مقاومت ‘اتوماتیک’ ایجاد می کند. بیشتر معامله گران دوره های زمانی متفاوتی را در میانگین های متحرک خود انتخاب می کنند تا بتوانند یکی از بهترین های این کار خاص را پیدا کنند.

سایر شاخص ها

در تجزیه و تحلیل فنی ، بسیاری از شاخص ها برای شناسایی موانع قیمت های آینده ایجاد شده اند. این شاخص ها در ابتدا پیچیده به نظر می رسند ، و اغلب برای استفاده از آنها به تجربه بالا نیاز است.

به عنوان مثال ، ابزار  فیبوناچی در میان بسیاری از معامله گران کوتاه مدت مورد علاقه است زیرا به روشنی سطح حمایت / مقاومت بالقوه را مشخص می کند. استدلال چگونگی محاسبه این شاخص سطوح مختلف حمایت و مقاومت فراتر از محدوده این مقاله است ، اما در شکل ۵ توجه کنید که چگونه سطوح مشخص شده (خطوط نقطه ای) موانع جهت کوتاه مدت قیمت است.

شاخص ها در تشخیص سطوح حمایت و مقاومت

اندازه گیری اهمیت مناطق حمایت و مقاومت

به یاد داشته باشید که چگونه ما از عبارات ‘کف’ برای حمایت و ‘سقف’ برای مقاومت استفاده کردیم؟ با ادامه قیاس خانه می توان امنیت را به عنوان یک توپ لاستیکی مشاهده کرد که در یک اتاق پرتاب می شود و به کف (پشتی) برخورد می کند و سپس دوباره از سقف (مقاومت) باز می گردد. یک توپ که همچنان در بین کف و سقف به حرکت خود ادامه می دهد ، شبیه به یک ابزار معاملاتی است که در حال تحکیم قیمت بین مناطق حمایتی و مقاومت است.

حال تصور کنید که توپ در میانه پرواز به یک توپ بولینگ تغییر پیدا می کند. این نیروی اضافی اگر در مسیر صعود قرار گیرد ، توپ را از طریق سطح مقاومت سوق می دهد. در راه پایین ، توپ را از طریق سطح پشتیبانی سوق می دهد. در هر صورت ، نیروی اضافی ، یا شور و شوق از گاوها یا خرس ها ، برای شکستن لازم است.

سطح حمایت قبلی گاهی اوقات هنگامی که قیمت تلاش می کند به عقب برگردد ، به سطح مقاومت تبدیل می شود و برعکس ، با بالا رفتن قیمت به طور موقت ، سطح مقاومت به سطح حمایت تبدیل می شود.

نمودارهای قیمت به تجار و سرمایه گذاران اجازه می دهد تا بصورت بصری مناطقی از پشتیبانی و مقاومت را شناسایی کنند و در مورد اهمیت این سطح قیمت سرنخ هایی را ارائه می دهند.

به طور خاص ، آنها موارد زیر را در نظر میگیرند:

تعداد لمس ها در حمایت و مقاومت

هرچه قیمت یک سطح حمایت یا مقاومت را آزمایش کند ، سطح آن چشمگیر تر می شود. هنگامی که قیمت ها سطح حمایت یا مقاومت را افزایش می دهند ، بیشتر خریداران و فروشندگان متوجه می شوند و تصمیم گیری های تجاری را در این سطح پایه گذاری می کنند.

قبل از حرکت قیمت

مناطق حمایت و مقاومت احتمالاً وقتی که در مسیر  پیشروی های شیب دار یا نزولی قرار گیرند ، قابل توجه تر خواهند بود. به عنوان مثال ، پیشرفت سریع و صعودی  با رقابت و شور و شوق بیشتری روبرو می شود و ممکن است با یک سطح مقاومت قابل توجه تر از یک پیشرفت آهسته و پایدار متوقف شود. پیشرفت آهسته ممکن است به همان اندازه جلب توجه نکند. این نمونه خوبی از چگونگی پیشبرد روانشناسی بازار شاخص های فنی است.

حجم در برخی از سطوح قیمت خاص

هرچه خرید و فروش بیشتر در یک قیمت خاص رخ داده باشد ، سطح حمایت یا مقاومت قوی تر خواهد بود. دلیل این امر آن است که معامله گران و سرمایه گذاران این سطح قیمت ها را به خاطر می آورند و مایل به استفاده مجدد از آنها هستند. هنگامی که فعالیت شدید در حجم زیاد رخ می دهد و قیمت کاهش می یابد ، احتمالاً هنگام بازگشت قیمت به آن سطح ، فروش زیادی اتفاق می افتد.

زمان

اگر سطوح به طور مرتب در طی مدت زمان طولانی آزمایش شده باشند ، مناطق حمایت و مقاومت از اهمیت بیشتری برخوردار می شوند.

کلام آخر

سطح حمایت و مقاومت یکی از مفاهیم کلیدی است که توسط تحلیلگران فنی مورد استفاده قرار می گیرد و پایه و اساس طیف گسترده ای از ابزارهای تحلیل تکنیکی را تشکیل می دهد. مبانی حمایت و مقاومت از یک سطح حمایتی تشکیل شده است که می توان از آن به عنوان کف قیمت های معاملاتی و یک سطح مقاومتی که می توان از آن به عنوان سقف استفاده کرد. قیمت ها افت می کنند و سطح حمایت را تست می کنند ، که یا ‘نگه خواهد داشت’ ، و قیمت دوباره بالا می رود ، یا سطح حمایتی نقض می شود ، و قیمت از روی حمایت پایین می رود و احتمالاً پایین تر از سطح حمایتی بعدی خواهد بود.

تعیین سطح حمایت از آینده می تواند به طور چشمگیری بازده یک استراتژی سرمایه گذاری کوتاه مدت را بهبود بخشد. در مقابل ، پیش بینی سطح مقاومت می تواند سودمند باشد زیرا این یک سطح قیمت است که به طور بالقوه می تواند به یک موقعیت طولانی صدمه بزند و منطقه ای را نشان می دهد که سرمایه گذاران تمایل بالایی برای فروش دارند. همانطور که در بالا ذکر شد ، چندین روش مختلف برای انتخاب هنگام جستجوی خطوط حمایت یا مقاومت وجود دارد ، اما صرف نظر از روش ، تفسیر یکسان است – این امر مانع از حرکت یک دارایی اساسی در جهت معینی می شود.

 در حالی که مشاهده سطح حمایت و مقاومت در نمودار نسبتاً ساده است ، برخی از سرمایه گذاران آنها را کاملاً رد می کنند زیرا این سطح بر اساس حرکت قیمت های گذشته است و هیچ اطلاعات واقعی در مورد آنچه در آینده رخ خواهد داد ارائه نمی دهد.

منبع: investopedia

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.