شبکه لایتنینگ (Lightning Network) چیست و چگونه کار می کند؟

0 38

برای درک بهتر مفهوم شبکه لایتنینگ ابتدا میبایستی نکاتی را بررسی کیم. هنگامی که بیتکوین برای اولین بار توسط ساتوشی ناکاموتو Satoshi Nakamoto در سال 2008 پیشنهاد شد ، اولین اظهار نظر عمومی در مورد سیستم ساخته شده توسط جیمز دونالد متن زیر را در بر داشت: ‘روشی که من از  پیشنهاد شما متوجه شدم ، به نظر نمی رسد که به اندازه موردنیاز کارامد باشد’. ده سال بعد ، مقیاس پذیری همچنان بزرگترین مشکل برای بیت کوین و سایر سیستم های رمزنگاری باقی مانده در زمین است. مقیاس پذیری دقیقاً چیست؟ بیتکوین تنها قادر به پردازش حدود 7 معاملات در ثانیه است.

در حالی که این برای  ابتدا کافی بود ، اما اکنون سیستم چند سالی متراکم شده است. در نتیجه انجام معاملات و پردازش انها به مدت زمان زیادی نیاز دارد و هزینه های معامله گاهی بسیار بالا است. اگر قرار باشد بیتکوین به یک جایگزین کاملاً مناسب برای سیستمهای پرداخت فعلی موجود تبدیل شود ، بدیهی است که باید بتواند با آنها رقابت کند.اما در حال حاضر ، حتی نزدیک به این گفته نیز  نیست. برای درک بزرگی مشکل ، کافی است 7 معامله برای بیت کوین در هر ثانیه را با میانگین 24000 ویزا و ظرفیت اوج آن در حدود 50،000 تراکنش در ثانیه مقایسه کنید.

با گذشت سالها ، جامعه بیتکوین پیشنهادهای مختلفی در مورد چگونگی بهبود قابلیت مقیاس پذیری بیت کوین ارائه کرد ، اما هنوز یک اجماع کلی طنین انداز  نشده است. به همین دلیل در حال حاضر چندین شبکه شبیه بیت کوین داریم که از شبکه اصلی جدا می شوند. با این وجود یک راه حل پیشنهادی در حال حاضر مورد آزمایش قرار گرفته است که ممکن است درست کار کند که به آن شبکه لایتنینگ گفته می شود.

شبکه لایتنینگ  (Lightning Network) چیست؟

در مقطعی از تاریخ ارسال تلگراف سریعترین و کارآمدترین راه ارتباطات از راه دور بود. برای این کار مجبور بودید به اداره پست محلی خود بروید ، یک فرم را پر کنید وهزینه ان را بر اساس تعداد نامه های موجود در آن پرداخت کنید. سپس پیام برای انتقال به نزدیکترین دفتر تلگراف ، تلگراف می شود. پس از آن پستچی می توانست تلگراف را به مقصد خود تحویل دهد. در اصل ، افراد زیادی در ارسال پیام کوتاه ساده دخیل بودند و شما مجبور بودید مبلغ زیادی را برای آن بپردازید. وضعیت فعلی شبکه بیتکوین تقریبا بهمین شکل است. در این قیاس ، شبکه لایتنینگ در واقع مانند داشتن شخصی است که می خواهید با آن سریعاً صحبت کنید: فقط باید 1 ‘را فشار دهید و تلفن دوست شما در حال زنگ زدن است.

به بیان ساده تر ، ممکن است ایده در پشت شبکه لایتنینگ بیتکوین چیزی شبیه به این به نظر برسد: ما واقعاً نیازی نیست که رکوردی از هر معامله را در صفحه اصلی نگهداریم. در عوض ، شبکه لایتنینگ یک لایه دیگر به بلاکچین بیتکوین اضافه می کند و کاربران را قادر می سازد کانالهای پرداخت را بین هر دو طرف در آن لایه ایجاد کنند. این کانالها تا زمانی که لازم باشد می توانند وجود داشته باشند و از آنجا که بین دو نفر تنظیم شده اند ، معاملات تقریباً سریع انجام می شوند و هزینه ها بسیار پایین یا حتی غیرقابل استفاده خواهند بود.

شبکه لایتنینگ چگونه کار می کند؟

شبکه لایتنینگ چیست

دنی و جان را در نظر بگیرید  آنها ممکن است با هم کار کنند ، ممکن است خویشاوند باشند یا یک زن و شوهر باشند ، نکته این است که آنها باید پول بیشتری به یکدیگر بفرستند و اغلب ، سریع و با حداقل هزینه. بنابراین ، آنها یک کانال در شبکه لایتنینگ Lightning راه‌اندازی کردند. در مرحله اول ، آنها نیاز به ایجاد یک کیف پول چند منظوره دارند ، که یک کیف پول است که هر دو می توانند با کلیدهای خصوصی مربوطه به آن دسترسی پیدا کنند. سپس ، هر دو مقدار مشخصی از بیتکوین (مثلاً هر کدام 3 BTC ) را به آن کیف پول واریز می کنند.

از آن پس ، آنها می توانند معاملات نامحدودی را بین هم انجام دهند. در اصل ، این معاملات توزیع مجدد وجوه ذخیره شده در کیف پول مشترک است. به عنوان مثال ، اگر دنی می خواهد 1 BTC را به جان ارسال کند ، باید حق مالکیت آن مبلغ را به وی منتقل کند. سپس ، این دو از کلیدهای خصوصی خود برای ثبت ترازنامه به روز شده استفاده می کنند. توزیع واقعی وجوه با بسته شدن کانال اتفاق می افتد. این الگوریتم از ترازنامه که اخیراً امضا شده است استفاده می کند تا مشخص کند چه کسی چه چیزی را دریافت می کند. اگر دنی و جان تصمیم بگیرند کانال را پس از آن معامله بسته کنند ، دنی 2 BTC دریافت می کند و جان 4 BTC را دریافت می کند.

فقط پس از بسته شدن کانال ، اطلاعات مربوط به تراز اولیه و نهایی آن به بلاکچین بیتکوین فرستاده می شود. بنابراین ، نحوه کار شبکه لایتنینگ این امکان را به کاربران می دهد تا معاملات زیادی را در خارج از صفحه اصلی انجام دهند و سپس آنها را به عنوان یک واحد ضبط کنند. جالب ترین نکته اینجاست که پس از اتمام این فناوری ، لزوماً حتی نیازی به راه اندازی کانال اختصاصی برای ارسال بودجه به شخص خاصی ندارید.

در عوض ، شما قادر خواهید بود برای استفاده از کانالها با افرادی که از قبل  با آنها در ارتباط هستید ، پرداخت به شخصی انجام دهید. سیستم بطور خودکار کوتاهترین مسیر را پیدا می کند. اینگونه است که شبکه لایتنینگ ممکن است در نهایت پاسخی برای بحث بی پایان در مورد خرید یک فنجان قهوه برای بیت کوین ها فراهم کند. انجام این کار از طریق شبکه کانال های لایتنینگ ممکن است کار کند ، زیرا این یک خرید نمونه است که هیچ هزینه ی اضافی را متحمل نخواهد شد.

امنیت شبکه لایتنینگ

با این حال ، شایان ذکر است که مفهوم شبکه لایتنینگ Lightning بدان معنی است که سیستم در  زنجیره ای بدون امنیت کار خواهد کرد. بنابراین ، بسیار محتمل است که بیشتر برای معاملات کوچک یا حتی نسبتاً میکروسکوپی مورد استفاده قرار گیرد. انتقال های بزرگتر که به امنیت غیر متمرکز نیاز دارند به احتمال زیاد هنوز هم در لایه اصلی انجام می شود.

سرانجام ، یکی دیگر از ویژگیهای جذاب شبکه لایتنینگ که در حال حاضر مورد آزمایش قرار می گیرد ، مبادلات اتمی زنجیره ای متقابل است که انتقال توکن ها بین بلاکچین های مختلف است. به عبارت ساده تر ، راهی برای جابجایی هرگونه رمزارز داده شده با شخصی متفاوت و بدون استفاده از مبادلات رمزنگاری شده است. درنهایت ، این فناوری ممکن است مبادلات متمرکز رمزپرداخت ناامن و همچنین دردسرهای مربوط به تجارت در آنها را منسوخ کند. در حال حاضر اولین آزمایش مبادله توکن ها بین بلاکچین های تست بیت کوین و لایتکوین موفقیت آمیز بوده است.

چه کسی شبکه لایتنینگ را ایجاد کرده است؟                                                                        

شبکه لایتنینگ اولین بار در سال 2015 توسط نقشه راهی ارائه شده از طرف جوزف پون و تادئوس دریا توصیف شد. در حال حاضر سه تیم وجود دارند که بیشتر کارها در زمینه توسعه شبکه لایتنینگ (Lightning) را انجام می دهند: Blockstream ، Lightning Labs و ACINQ .علاوه بر این ، پیاده سازی های دیگری هم اکنون در حال توسعه هستند.در آخر ، ذکر این نکته حائز اهمیت است که آزمایش های اخیر ثابت کرده است که سه پیاده سازی اصلی کاملاً قابل تعامل هستند ، به این معنی که آنها می توانند یکپارچه با یکدیگر کار کنند.

از شبکه لایتنینگ در کجا ، چه زمان و چرا استفاده خواهد شد؟

از شبکه لایتنینگ در کجا ، چه زمان و چرا استفاده خواهد شد؟

به نظر می رسد جامعه ارزهای رمزپایه مشتاقانه پیش بینی راه اندازی شبکه Lightning را ارمغان میدهند. در ابتدا ، این بطور خاص برای بیت کوین طراحی شده بود ، اما در حال حاضر این فناوری برای مجموعه ای از ارزهای رمزنگاری دیگر مانند Stellar ، Litecoin ، Zcash ، Ether و Ripple ساخته شده است.. علاوه بر این ، نسخه اول مشخصات شبکه لایتنینگ که به تشریح قوانین شبکه می پردازد ، منتشر شده است.

این مشخصات یک گام بزرگ به جلو برای شبکه است زیرا می تواند توسط برنامه نویسان و اجرای شبکه Lightning در سایر زبان های برنامه نویسی مورد استفاده قرار گیرد. با این حال ، این شبکه هنوز در مراحل ابتدایی خود است. در حال حاضر ، هیچ نرم افزاری وجود ندارد که کاربران در شبکه بتوانند معامله کنند. توسعه دهندگان شبکه Lightning از کاربران خواسته اند که با استفاده از تست بیتکوین در مورد شبکه اطلاعاتی کسب کنند و پول زیادی ارسال نکنند.

توسعه دهندگان همچنین به کاربران توصیه می کنند که صبور باشند ، زیرا کد شبکه بسیار پیچیده است و نیاز به آزمایش دقیق دارد. برای اتخاذ تصمیم کامل توسط جامعه بیت کوین ، شبکه لایتنینگ باید خود را اثبات کند که ایمن و قابل استفاده است. با توجه به این موضوع و بسیاری از عوامل دیگر ، کارشناسان پیش بینی می کنند که یک شبکه کاملاً کارآمد لایتنینگ می تواند از چند ماه تا چند سال دیگر با ما فاصله داشته باشد. در مورد دلیل استفاده از شبکه ، پاسخ ساده است: مقیاس پذیری. اگر شبکه واقعاً راه حل مسئله اصلی بیت کوین را ارائه دهد ، به احتمال زیاد توسط سایر ارزهای رمزنگاری پذیرفته می شود.

ویژگی های مثبت شبکه لایتنینگ

همانطور که قبلاً نیز اشاره شد ، شبکه لایتنینگ فقط اولین گام های خود را برداشته است. هنوز هم بسیار در حال توسعه است ، و آیا آنطور که توسعه دهندگان تصور می کنند هم کار می کنند؟. اگر این کار را انجام دهد ، در اینجا مهمترین مزایای شبکه لایتنینگ اورده شده است که می توانید از آنها بهره بگیرید:

سرعت معامله

پس از شروع بکار  شبکه ، دیگر لازم نیست منتظر چندین تأیید درباره هر معامله ای باشید که می خواهید انجام دهید. هر چقدر شبکه مشغول باشد ، معاملات تقریباً آنی انجام می شوند. اگر این اتفاق بیفتد ، بازار رمز ارزها قدم های بزرگی را برای رسیدن به توانایی رقابت با سیستم های پرداخت سنتی مانند Visa ، MasterCard و PayPal بر می دارد. هزینه تراکنش از آنجا که معاملات در واقع در داخل کانال های لایتنینگ (Lightning Network ) و خارج از بلاکچین صورت می گیرد ، به کمترین مقدار میرسد. این یکی از اصلی ترین مزیت های شبکه لایتنینگ است ، زیرا این امر باعث می شود بیت کوین به طور کامل به عنوان شکلی از پرداخت در مغازه ها ، کافه ها ، بارها و غیره استفاده شود.

مقیاس پذیری

گفته می شود شبکه لایتنینگ قادر است معاملات هر رقم بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده را به رقم بی سابقه حداقل 1 میلیون معامله در ثانیه افزایش دهد.

مبادلات اتمی زنجیره ای متقابل

اولین آزمایشات معاملات کراس بورچین انجام شد . تا زمانی که این دو بلاکچین دارای یک عملکرد هش رمزنگاری شده (و عمده ترین آنها) باشد ، کاربران می توانند بدون نیاز به اعتماد به یک واسطه شخص ثالث ، مانند مبادله ، پول را از یک زنجیره به زنجیره دیگر ارسال کنند. این فناوری از یک پتانسیل انقلابی واقعی برخوردار است.

امنیت و ناشناس بودن

اکثریت قریب به اتفاق ارزهای رمزپایه کاملاً ناشناس نیستند. انتقال هنوز هم می تواند از یک کیف پول به دیگری ردیابی شود. با وجود این ، وقتی صحبت از شبکه لایتنینگ می شود ، بیشتر معاملات در خارج از صفحه اصلی بلاکچین اتفاق می افتد ، بنابراین ردیابی تمام پرداخت های انجام شده از طریق کانال های لایتنینگ تقریبا غیرممکن خواهد بود.

نقاط ضعف شبکه لایتنینگ

کاملاً عملیاتی نیست

شاید اصلی ترین نقطه ضعف شبکه لایتنینگ در حال حاضر این واقعیت باشد که هنوز کاملاً عملیاتی نشده است ، بنابراین هیچ راهی برای اثبات این موضوع که واقعاً چقدر خوب است وجود ندارد. علاوه بر این ، این مفهوم بر روی کاغذ عالی به نظر می رسد ، اما هنوز هم نمی توان فهمید که آیا به محض تحقق این موضوع عالی به نظر می رسد یا نه.

پیچیدگی کانالها

شبکه لایتنینگ به عنوان نوعی از شبکه های کانالی مفهوم شده است که پس از تأسیس ، باید به صورت تئوری امکان انجام معاملات یکپارچه را فراهم کند. اگر معامله شما نیاز به عبور از ده ها کانال میانی داشته باشد ، هزینه ها بیشتر می شود.

درپوش کانال

یکی دیگر از اشکالات شبکه است که در نسخه فعلی کانال ها وجود دارد. یعنی مقدار بیت کوین های ذخیره شده در کیف پول توسط دو کاربر پس از ایجاد کانال حداکثر مقدار بودجه در آن کانال است. این راه اندازی شرایطی را ایجاد می کند که ممکن است برخی از کاربران از بین نقدینگی در کانال های شبکه لایتنینگ و داشتن نقدینگی در خارج از آنها ، در صفحه اصلی استفاده کنند. این به دور از ایده آل است ، به خصوص برای افرادی که منابع نسبتاً محدود دارند.

هاب ها

علاوه بر این ، نگرانی هایی در مورد شکل گیری «مراکز» وجود دارد – نوعی گره با سرمایه زیادی که اکثر معاملات از طریق آن عبور می کنند. بسیاری از علاقه مندان به بیت کوین این موضوع را مرکزیت بیشتر شبکه می دانند. اما بعید است که چنین مراکز تجاری بتوانند سود قابل توجهی از هزینه معاملات داشته باشند.

آیا باید از شبکه لایتنینگ استفاده کنم؟

خوب در واقع اگر شما یک کاربر پیشرفته نیستید ، هنوز نمی توانید از Lightning Network استفاده کنید. بنابراین تنها کاری که اکنون می توانید انجام دهید این است که صبر کنید و ببینید که آیا شبکه لایتنینگ واقعا درست عمل می کند؟در نظر داشته باشید ، شبکه لایتنینگ تنها پیشنهادی برای مقیاس بندی نیست و به هیچ وجه یک رهبر بلامنازع در آن مسابقه نیست و بیتکوین کش رقیب اصلی آن است. بحث بین طرفداران BCH و حامیان لایتنینگ شدید است و خبری از پایان نیست.

شبکه لایتنینگ هیجان انگیز به نظر می رسد. اگر در واقع ارائه می شود. اگر از توکن ها به عنوان یک سرمایه گذاری بلند مدت استفاده می کنید ، ممکن است به شبکه لایتنینگ نیازی نداشته باشید ، زیرا در حال حاضر به نظر نمی رسد که بتوانید معاملات بزرگ را با ان انجام دهید. اما اگر بیت کوین را به عنوان یک روش جایگزین پرداخت تلقی کنید ، شبکه لایتنینگ به شرط آنکه مطابق انتظارات باشد ، برای شما ضروری خواهد بود. پرداخت های فوری ، افزایش ناشناس بودن و هزینه های بسیار پایین به نظر می رسد که برای اکثر مشکلات بیت کوین راه حل ارائه می دهد.

منبع: کوین تلگراف

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.