نقشه راه (white paper) چیست و چگونه می توان یک نقشه راه مناسب نوشت؟

0 32

نقشه راه (white paper) چیست؟

برای تبدیل شدن به یک کمپین موفقیت آمیز ، هر پیشنهاد سکه اولیه (ICO) به نقشه راه (white paper) نیاز دارد.نقشه راه سندی است که شامل خلاصه ای از مشکلی است که پروژه در پی حل آن است ، راه حل آن مشکل و همچنین توضیحات مفصل در مورد محصول آنها ، معماری آن و تعامل آن با کاربران. محتوای هر نقشه راه  باید نکات زیر را در بر بگیرد ، اما نباید محدود به آنها باشد:

 • مقدمه
 • سلب مسئولیت
 • فهرست مطالب
 • توضیحات بازار و مشکل
 • توضیحات محصول و چگونگی حل مشکل گفته شده
 • توکن ها : چند ، چرا ، چگونه ، چه موقع و غیره
 • نحوه استفاده از وجوه جمع آوری شده
 • تیم
 • نقشه راه

نحوه نوشتن نقشه راه (white paper)

توپ را در زمین بچرخانید

یک نقشه راه می تواند بخش خوبی برای اعلامیه حقوقی یا سلب مسئولیت باشد که باید حاوی محدودیت ها یا اطلاع رسانی های مهم باشد. این ممکن است مربوط به معافیت ساکنان برخی از کشورها از خرید توکن های پروژه به دلیل قوانین محلی باشد ، یا اینکه به سرمایه گذاران آینده اطلاع دهید که این سرمایه گذاری سود حتمی شما را تضمین نمی کند. شاید یکی از مهمترین مراحل نوشتن هر سند تقریباً نوشتن یک مقدمه قانع کننده باشد. یک حرکت خوب ارائه مقدمه در قالب نامه مدیرعامل است که به دارندگان توکن های آینده می پردازد.

در این بخش می توانید مشکلی را که پروژه شما قصد حل آن را دارد بطور خلاصه بیان کنید و توضیح دهید که چرا این مشکل مهم است و شاید حتی در مورد عواقب حل نشدن آن نیز بحث کنید. اینجاست که شما باید توجه خواننده را جلب کنید ، فواید خواندن سند را توضیح دهید و یک دید کلی درباره آنچه که می توان از آن انتظار داشت ارائه دهید. برای انجام این کار از هر ابزار موجود استفاده کنید: نمودارها ، گرافیک ها و غیره.

یک نقشه راه  بیشتر یک سند فنی است و به طور متوسط ​​، طول آنها حدود 25 صفحه است. بنابراین بسیار مهم است که نقشه راه خود را برای خوانش در ساده و راحت کنید. یک جدول مطالب آموزنده و خوب ساختار یافته مطمئناً در اینجا لازم خواهد بود. اگر نقشه راه  شما حاوی اصطلاحاتی است که احساس می کنید باید تعریف شود ، می توانید در همان بخش واژه نامه قرار دهید.

در مورد پروژه صحبت کنید

به همان اندازه که نیاز دارید در مورد پروژه خود به صورت عمیق صحبت کنید و برای سرمایه گذاران بالقوه دقیقاً جایی که پروژه شما در بازار فعلی قرار خواهد گرفت ، توضیح دهید. از همه مهمتر ، حتما توضیح دهید که این پروژه چیست و از چه بخش هایی تشکیل شده است. هیچ کس به حقیقت به عددهایی که ممکن است بخواهید در نقشه راه وارد کنید ، نیاز ندارد ، مگر اینکه از آنها توسط تحقیقات ، حقایق یا تجزیه و تحلیل حمایت شود. همچنین باید شرح مفصلی از وضعیت فعلی پروژه داشته باشد یعنی داده های نمونه اولیه ،کاربران اولیه در صورت وجود ، استراتژی توسعه و اهداف کلی.

اکثر سرمایه گذاران جدی فقط پروژه هایی را پیگیری  می کنند که در حال حاضر چیزی برای نشان دادن دارند ، زیرا داشتن یک اکوسیستم و پایگاه کاربر باعث می شود شانس بقای علائم این پروژه در بازار افزایش یابد. اگر هر یک از این عناصر را دارید ، حتماً خوانندگان را در مورد آن آگاه کنید. حتما بخش بزرگی از نقشه راه خود را به منابع مالی پروژه اختصاص دهید. شما باید بتوانید به روشنی توضیح دهید که چرا پروژه شما به توکن های خاص خود نیاز دارد ، چگونه و چه زمانی دقیقاً توزیع می شود ، آیا تعداد توکن های ICO محدود خواهد بود ، چه زمانی فروش در بازار شروع می شود و غیره.

برنامه استفاده از بودجه در نقشه راه

نقشه راه

سرمایه گذاران باید دقیقاً بدانند که پول آنها به کجا می روند و چه مقدار پول برای انجام کارهای مهم پروژه نیاز است. از همه مهمتر ، در نقشه راه نباید موارد مصرفی از قبیل ‘رویداد شبکه’ ، ‘توسعه صنعت’ ، ‘متفرقه ها’ و  همچنین مواردی ذکر شود.نقشه راه  شما باید به وضوح بیان کند که تمام پولی که جمع آوری شده صرف توسعه می شود و نه چیز دیگر.

وایت پیپر نه تنها باید توضیحات فنی مفصلی از پروژه ، بلكه نقشه راه توسعه را نیز شامل شود. در حالت ایده آل ، باید یک برنامه کار دقیق برای 12-24 ماه آینده ارائه شود ، و حداقل یک راه اندازی بتا را نیز شامل شود. اگر برخی از وظایف ذکر شده در نقشه راه قبلاً به اتمام رسیده است ، حتماً آن را به روشنی در نقشه راه  بیان کنید ، زیرا این یک مزیت عمده برای سرمایه گذاران محسوب می شود.

در مورد تیم صحبت کنید

تیم بخشی اصلی و اساسی در پروژه هست. با استثناء مواردی نادر ، ICO با توسعه دهندگان ناشناس موفقیتی نخواهد داشت. در حالی که بقیه نقشه راه  باید توضیحات فنی داشته باشد. عکس ها و شرح حال کوتاه تیم توسعه مزیت بزرگی در نظر سرمایه گذاران خواهد بود. اطمینان حاصل کنید که افرادی که در پشت پروژه شما هستند مناسب این راه هستند سپس توضیح دهید که چرا آنها برای این پروژه خاص اهمیت دارند و چرا این افراد باعث می شوند که این کار عملی شود.

حتما مشخص کنید که تجربه قبلی آنها برای این پروژه به چه صورت مفید خواهد بود. اگر هر یک از اعضای تیم تجربه پروژه های مربوط به بلاکچین یا رمزنگاری داشته اند ، حتماً این موضوع را بیان کنید. همچنین ، می توانید در مورد مشاوران پروژه چند کلمه بگویید. با این حال ، اطمینان حاصل کنید که از نامشخص بودن پرهیز کنید ، زیرا مشاوران ذکر شده باید کم و بیش متخصص در مورد آنچه که پروژه ها برای دستیابی به آن پیش بینی شده اند ، متخصص باشند.

سبک ، زبان و چیدمان

هنگام تهیه نقشه راه ، حتماً از نوشتن رسمی ، تقریباً به سبک دانشگاهی استفاده کنید. لازم است که این سند بسیار توصیفی و حرفه ای باشد. تمرکز آن بایدبسیار ظریف باشد ، زیرا بهتر است یک موضوع را انتخاب کنید و روی آن تمرکز کنید. غالباً ، نویسندگان نقشه راه به جای تمرکز بر روی یک کار در دست ، تمایل دارند در مورد موارد استفاده بالقوه و پیاده سازی های احتمالی آینده فناوری خود ، به بحث و تبادل نظر بپردازند. اگر قصد فروش کلاه های مهمانی را از طریق بلاکچین دارید ، در مورد اهداف خود برای معرفی خدمات سفارشی سازی با همکاری یک استارتاپ دیگر تا سال 2025 یا در مورد تصمیم گیری در مورد ایجاد سهام کلاه های برتر و عکس های فوری ‘در آینده نزدیک’ ننویسید.

بر ادغام کلاه های مهمانی در بلاکچین تمرکز کنید. به نحوه استفاده از توکن های خود برای به روزرسانی کلاه های مهمانی ، نحوه استفاده رشته جدید یا کار جدید برای رنگ آنها متمرکز شوید. علاوه بر این ، نقشه راه  همیشه باید واقعی باشد. از استفاده از فرضیات ، حدسها و ادعاهای تایید نشده خودداری کنید. همچنین حتماً مسیر راه خود را برای عدم وجود خطاهای دستوری و هجی بارها بررسی کنید.متن کل سند باید به درستی قالب بندی شود تا به نظر غیر حرفه ای نرسد. علاوه بر این ، اگر می خواهید نقسه راه خود را به چندین زبان ارائه دهید ، بهتر است از کمک یک مترجم حرفه ای استفاده کنید ، که فقط برای یک سند 25 صفحه ای باید حدود 150-200 دلار هزینه داشته باشد.

نقشه راه را کجا باید منتشر کنیم؟

نقشه راه را کجا باید منتشر کنیم

چند سال پیش ، مواردی از کمپین های موفقیت آمیز ICO در تالارهای مختلف مربوط به بیت کوین منتشر شده است که نقشه راه ان به عنوان اولین پیام از موضوع است. این روزها به نظر می رسد که شوق ICO در اوج خود است ، بسیاری از پروژه ها برای ارسال نقشه راه در وب سایت خود راغب ترند. گزینه های دیگر ، مانند GitHub ، تالار گفتگو و موارد دیگر ، هنوز هم قابل استفاده هستند ، اما باید اطمینان حاصل کنید که یک نقطه مرکزی دسترسی به نقشه راه شما وجود دارد. از کپی کردن و چسباندن آن بر روی چندین سیستم عامل مختلف خودداری کنید ، درعوض می توانید هنگام تبلیغ پروژه خود در تالارهای مختلف و وب سایتهای مختلف ، پیوندی را برای آن ارسال کنید.

قالب های نقشه راه ICO

مانند سایر اسناد نیمه کاره مرتبط با مشاغل دیگر ، تعداد زیادی قالب نقشه راه در اینترنت وجود دارد. به طور کلی ، استفاده از چنین قالب هایی هم توسط جامعه ارزهای رمزنگاری  و هم از سرمایه گذاران ناامید کننده است. اگر در حال تهیه یک محصول با کیفیت و منحصر به فرد هستید ، باید وقت خود را صرف یک نقشه راه  منحصر به فرد کنید. با توجه به محبوبیت بیشتر ICO ها، تعداد آزاد کارانی که برای نوشتن یک نقشه راه  برای نوآوری و راه اندازی آینده پیشنهاد می کنند ، به صورت تصاعدی در حال افزایش است و ظاهراً می تواند حتی تا 100 دلار نیز برای ان قیمت گذاشت.در اخر ، نقشه راه نقطه اصلی فروش شما است. این دیدگاه منحصر به فرد تیم شما از محصول است و باید با آن جدی رفتار کرد.

نمونه هایی از نقشه راه های موفق

 • اتریوم – 15.5 میلیون دلار افزایش
 • کوئین (Quoine )- 105 میلیون دلار افزایش یافته
 • DigixDAO – 5.5 میلیون دلار افزایش یافته است

ذکر افتخاری: اتریوم بی فایده (Ethereum Useless ) – ICO ای شوخی با کوتاه ترین نقشه راه جهان ، که شامل چندین جمله است که در وب سایت آنها نوشته شده است ، همراه با شعار ‘جدی ، این توکن ها را خریداری نکن’بود!  با کمال تعجب ، آنها در 257213 دلار از طریق ICO خود جمع آوری کرده اند!!

منبع : کوین تلگراف

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.