از کدام بستر برای انتشار توکن های ICO استفاده کنیم؟ (بررسی بستر های موجود )

0 25

احتمالاً در حال آماده شدن برای شروع کمپین ارائه سکه اولیه (ICO) یا همان  ساخت توکن ICO پروژه خود ، یک میلیون تصمیم برای شروع کار در نظر گرفته اید. در اینجا یکی دیگر از این موارد وجود دارد: باید کار خود را با کدامیک از بسترهای نرم افزاری موجود منتشر کنید؟ خوشبختانه ، با توجه به شرایط موجود ، شما واقعاً نیازی به تحقیق گسترده در مورد بازار ندارید و  تصمیم شما تا حد زیادی توسط نوع پروژه ای که شما راه اندازی می کنید دیکته می شود.

نحوه انتخاب یک بستر بلاکچین برای ساخت توکن ICO

نحوه انتخاب یک بستر بلاکچین برای ساخت توکن ICO

براساس داده های ICOWatchList ، بیش از 82 درصد پروژه ها صدور توکن های خود را در اتریوم انجام میدهند. این رقم در آینده قابل پیش بینی بعید است تغییر کند ، زیرا این پلت فرم در حال حاضر راحت ترین و آسان ترین خدمات را ارائه می دهد. با این حال ، با وجود اینکه به طور مؤثر در بازار فعلی یک انحصار کار است و برای اکثر ICO ها بستر مناسبی است ، اتریوم با مشکلاتی از قبیل مقیاس پذیری ، امنیت و غیره همراه است. اتریوم با داشتن یک غول سیستم عامل ، احتمالاً قادر نخواهد بود به سرعت کافی این مسائل را حل کند.

راه حل از طریق سیستم عامل های نوظهوری مانند EOS ، Cardano ، Tezos و بسیاری دیگر که قصد ورود به بازار را دارند ، حاصل می شود. وقتی این پروژه ها و پروژه های مشابه به پایان برسند ، بدون شک بازار رقابتی تر خواهد شد. در حال حاضر ، سهم بازار ترکیبی از سیستم عامل های موجود در حال حاضر کمتر از 8 درصد است.

مسئله اصلی بیشتر شبکه های رمز نگاری قدیمی میزان مبادله ای که می توانند در هر ثانیه پردازش کنند میباشد. حداکثر اتریوم فقط 30 است ، در حالیکه سایر سیستم عامل های موجود در لیست زیر حداقل 100 تراکنش در ثانیه را پردازش می کنند. یکی دیگر از دلایل بارز اعتیاد به بستر است. اگر تعداد زیادی از اعتیاد در اطراف یک پلتفرم خاص وجود داشته باشد ، برخی از پروژه ها ممکن است آن را برای ICO های خود انتخاب کنند فقط برای پرش به باند و جمع آوری منابع مالی اضافی با در ارتباط بودن با یک سیستم عامل. که البته ، به هیچ وجه یک استراتژی بد نیست.

سرانجام ، حدود 9 درصد پروژه ها تصمیم به توسعه پلتفرم شخصی بلاکچین خود دارند و همیشه دلیل مشخصی برای این کار وجود دارد. اتریوم این کار را کرد تا قابلیت های بلاکچین بیتکوین فراتر از یک سیستم پرداخت همتا را ارائه دهد. سایر استارت آپ ها مانند Ripple و Stratis نیاز به تنظیم کامل سیستم عامل های خود پرداختند زیرا این پروژه ها بیشتر برای مشتریان بزرگ شرکت ها ، بانک ها ، ارائه دهندگان پرداخت و غیره تهیه می شوند. این راهنمای ویژه 5 سیستم عامل فعلی را که حداقل چندین ICO موفق در آنها نگه داشته شده را پوشش می دهد.

ساخت توکن ICO در پلتفرم اتریوم (Ethereum)

ساخت توکن ICO در پلتفرم اتریوم (Ethereum)

پلتفرم اتریوم نیازی به معرفی زیادی ندارد. این کشور بر بازار بلاکچین حاکم است ، خالق آن ویتالیک بوترین مشهورترین چهره جامعه ارزهای رمزنگاری است و توکن بومی آن Ether دومین ارز رمزنگاری ارزشمند در جهان بعد از  بیت کوین است. یكی از مهمترین مؤلفه های موفقیت اتریوم ، استاندارد توكن ERC-20 است كه به عنوان استاندارد كار اتریوم  نیز شناخته می شود. این توکن ها منبع باز هستند و به راحتی برای تقریباً هر هدف قابل تصور ساخته می شوند.

علاوه بر این ، آنها جهانی هستن یعنی  هر سرویس تبادل یا کیف پول که از اتر پشتیبانی می کند می تواند به راحتی هر توکن20 ERC- را ادغام کند. این پلتفرم همچنین زبان برنامه نویسی کاملاً خاص خود با نام Solidity دارد. در حالی که صدور توکن در اتریوم یک کار نسبتاً آسان است ، برای اینکه بتوانید ارز خود را با اهداف خاص تنظیم کنید ، باید در Solency مهارت داشته باشید. مشکل کوچک اینجاست که زبان برنامه نویسی بسیار جدید و نسبتاً ناشناخته است که ممکن است چالش هایی را ایجاد کند. با این حال ، پس از تسلط ، تنها محدودیت پتانسیل سفارشی سازی توکن تخیل طراح است.

اتریوم

این بستر در طول سالهای حضور خود ، پروژه های موفقیت آمیز زیادی را تجربه کرده است ، مانند EOS ، Bancor ، Sirin Labs و بسیاری دیگر ، بسیاری از آنها بیش از 70 میلیون دلار جمع آوری کردند. اما ، همانطور که قبلاً نیز اشاره شد ، در مورد پلتفرم اتریوم مشکلات بسیاری وجود دارد. یکی از مهمترین آنها اینست که قابلیت پردازش این پلتفرم در حال حاضر به حدود 30 معاملات در ثانیه محدود می شود ، در حالی که برای مثال EOS قصد دارد حداقل 1 میلیون معاملات در ثانیه پردازش کند.

علاوه بر این ، سهولت صدور نشانه ها با برخی از نقص های امنیتی باعث شده است که مقادیر زیادی کلاهبرداری ICO در اتریوم نگهداری شود. بدیهی است که این امر بر شهرت این سیستم عامل تأثیر می گذارد و باعث می شود برخی پروژه ها از آن فاصله بگیرند.

ساخت توکن ICO در پلتفرم ویوز (Waves)

ICO در پلتفرم ویوز (Waves)

Waves یک پروژه مستقر در روسیه است که در سال 2016 توسط الكساندر ایوانف تأسیس شد و در حال حاضر دومین بستر پرطرفدار است كه برای انتشار توکن های ICO بعد از اتریوم استفاده می شود. وقتی صحبت از Waves می شود ، کاربر لازم نیست قراردادهای پیچیده را کدگذاری کند ، زیرا تمام عملکردهای مورد نیاز با استفاده از افزونه ها قابل اضافه شدن هستند.

نسخه فعلی حاوی یک کیف پول ، یک تبادل غیر متمرکز سیستم عامل و ابزاری برای انتشار نشانه است. Waves با استفاده از زبان برنامه نویسی Scala ساخته شده است و از پروتکل کاملاً جدیدی به نام Waves-NG استفاده می کند. این یک اقتباس از پیشنهاد بیت کوین-NG است که برای حل مشکلات مقیاس پذیری بیت کوین طراحی شده است. این پروتکل شبکه را قادر می سازد حدود 100 معاملات در ثانیه پردازش کند. این بستر از انواع مختلفی از پروژه های راه اندازی ICO و میزبانی توکن های آنها بر روی Waves پشتیبانی می کند.

قابل توجه ترین  ICO ها روی بستر ویوز :

Primalbase(3100 بیتکوین در 24 ساعت)

 zrCoin(جذب سرمایه بالای 7 میلیون دلار)

Chronobank(جذب سرمایه 5.4 میلیون دلار)

MobileGo (که به صورت چشمگیری 53 میلیون دلار جمع آوری کرد ، و این باعث شد که موفق ترین ICO در تاریخ باشد.)

ساخت توکن ICO در پلتفرم نئو (NEO)

ساخت توکن ICO در پلتفرم نئو (NEO)

NEO (که قبلاً Antshares خوانده می شد) یک بستر چینی است . موضع دولت نسبت به ارزهای رمزنگاری و ICO نسبتاً منفی است ، اما مشاغل بزرگ و بانک ها از پتانسیل فناوری بلاکچین هیجان زده هستند. به همین دلیل است كه NEO تأكید ویژه ای را در مورد مطابقت با مقررات برجسته نشان می دهد. علاوه بر این ، این پلتفرم دارای شبکه گسترده ای از مشارکت است که از شرکت هایی مانند OnChain ، که قصد همکاری با تجارت و دولت چینی را دارد ، گرفته تا مایکروسافت چین ، که شریک استراتژیک NEO در بسیاری از پروژه ها است. این پلت فرم از پروتکل جدید cBed dBFT استفاده می کند ، که مخفف Delegated Byzantine Fault Tolerance است. این اصلاح پروتکل کلاسیک Proof-of-Stake است ، و نحوه کار این است که کسانی که توکن های NEO دارند ، می توانند به نمایندگان رای دهند.

این پروتکل همان چیزی است که شبکه را قادر می سازد حدود 1000 معامله در هر ثانیه پردازش کند ، زیرا برای تأیید معامله نیازی به انتظار تعداد زیادی گره ندارید. از طرف دیگر ، این رویکرد بدان معنی است که NEO هرگز یک شبکه واقعاً غیرمتمرکز نخواهد بود ، زیرا اکثر گره های حسابداری توسط تیم NEO اداره می شوند. مهمترین مزیت NEO این است که از چندین زبان برنامه نویسی مشهور پشتیبانی می کند.

به عنوان مثال ، C # و جاوا را می توان با NEO Core استفاده کرد ، در حالی که پشتیبانی پایتون و جاوا اسکریپت توسط City Zion ساخته شده است ، که یک گروه جهانی از توسعه دهندگان ، طراحان و مترجمین منبع باز برای حمایت از بستر NEO است. NEO تقریبا 30 ICO دارد.

 ICO های موفق که قبلاً در NEO برگزار شده بودند عبارتند از:

  • QLink- (19 میلیون دلار)
  • Red Pulse – (14.5 میلیون دلار)
  • Trinity (20 میلیون دلار)

و بسیاری دیگر.

ساخت توکن ICO در پلتفرم نم (NEM)

ICO در پلتفرم نم (NEM)

NEM یک بستر ارز رمزنگاری و بلاکچین است که در سال 2015 با مشاغل زیادی در ذهن راه اندازی شده است. آن را در ابتدا از جاوا نوشتند و سپس با نسخه C ++ . نرم افزار بلاکچین این پلتفرم توسط یک شرکت تجاری به نام Mijin که توسط شرکت های خصوصی و موسسات تجاری در سراسر ژاپن کنترل می شود ، جمع آوری شد. این پلتفرم چندین ویژگی جدید را به فناوری بلاکچین معرفی کرده است ، مانند اکانت های چند وجهی ، پیام های رمزگذاری شده ، یک سیستم شهرت و الگوریتم Proof-of-Importence بسیار خاص خود را دارا میباشد.

اهمیت کاربر با توجه به میزان سکه های نگه داشته شده و میزان معاملات انجام شده  و از کیف پول آنها تعیین می شود. طبق گفته NEM ، پلتفرم آنها قادر به پردازش 4000 تراکنش در ثانیه است که یکی از بالاترین آمار در بازار است. علاوه بر این ، این پلتفرم امکان ایجاد طیف گسترده ای از سفارشی سازی بلاکچین را فراهم می کند تا توسعه دهندگان بتوانند دقیقاً آنچه را که لازم دارند ، بسازند ، خواه یک سیستم finch ، ICO ، سیستم احراز هویت غیر متمرکز و غیره. این ویژگی همچنین برای پروژه ها و کاربرانی که به دنبال پیاده سازی قراردادهای هوشمند خاص خود هستند بسیار مفید است.

قابل توجه ترین ICO هایی که روی پلتفرم NEM برگزار می شوند

  • Dimcoin(جمع آوری 14میلیون دلار )
  • Loyalcoin (جمع آوری 10.9 میلیون دلار )

ساخت توکن ICO در پلتفرم استلار( Stellar )

ساخت  ICO در پلتفرم استلار

یک پروژه است که توسط Jed McCaleb بنیانگذاری شده است ، که مغز متفکر پروژه هایی مانند Ripple و Mt GOX بود و در زمان جید بیش از 70 درصد از کل معاملات بیت کوین را اداره می کرد. شاید شایان بذکر باشد که جد سهم خود را در این شرکت فروخت و Mt GOX قبل از وقوع هک مجددا کدگذاری شد.

این پلتفرم دارای ارز غیر متمرکز خود است ، بنابراین توکن های فروخته شده طی ICO می توانند از روز اول شروع به انتقال کنند. با نرخ متوسط ​​5 ثانیه تسویه حساب (در مقایسه با 3.5 دقیقه اتریوم) ارزان تر و سریع تر از سایر سیستم عامل هاست و هزینه 100،000 تراکنش در این پلتفرم  فقط یک سنت است.در اینجا نقل قولی از وب سایت استلار آمده است: ‘در حالی که اتریوم دارای بیشترین قابلیت برنامه نویسی است ، ما معتقدیم Stellar بهترین انتخاب برای ICO هایی است که نیازی به قراردادهای پیچیده هوشمند ندارند.

با توسعه استلار ، برنامه نویسان می توانند از زبان های برنامه نویسی که با آنها کاملاً آشنا هستند ، مانند C ++ ، Java و Python استفاده کنند.این پلتفرم از اجماع ستاره ای استفاده می کند. پروتکل (SCP) ، که با استفاده از quorums ، که مجموعه ای از گره ها برای دستیابی به توافق است ، کار می کند. Mobius ، اولین پروژه ای که ICO را در Stellar برگزار کرده است ، گزارش داده است که آنها در حال حاضر قادر به انجام 1000 تراکنش هستند.  آنها می توانند برای انجام بیش از 2000 تراکنش در ثانیه صحبت کنند.

ICO های موفق که قبلاً در Stellar برگزار شده بودند عبارتند از:

  • Mobius  موفق به جمع آوری 39 میلیون دلار  و مقایسه راه اتریوم  با AOL و MySpace در طول راه شدند.
  • SureRemit یکی دیگر از ICO موفق Stellar بود که حدود 10 میلیون دلار جمع آوری کرد.

منبع : کوین تلگراف

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.