هاردفورک (Hard Fork) و سافت فورک (Soft Fork) یا انشعاب شبکه چیست؟

0

ابتدا جهت درک بهتر مفهوم هارد فورک و سافت فورک اصطلاحاتی را باید بدانید

بهترین صرافی ایرانی ارزدیجیتال

قبل از شروع صحبت در مورد کلمات نرم ، سخت و دیگر موارد عجیب و غریب ، می خواهم توضیحی کوتاهی بدهم. فقط برای اینکه مطمئن شویم همه چیز قابل فهم است.

پروتکل بلاکچین (Blockchain protocol) : مجموعه ای کد است که قوانین اتصال ، استخراج و معاملات را تعیین می کند. برای اینکه جزئی از شبکه شوید ، باید پروتکل را رعایت کنید.
فورک (Fork) : زمانی ای که نسخه پروتکلی که دارید متفاوت از نسخه اصلی است.

اکنون ، بیایید در مورد هر یک از آنها با جزئیات بیشتری صحبت کنیم. اولین سؤالی که قبل از صحبت کردن در مورد فورک ها یا سایر باید به آن پاسخ دهیم این است:

چرا ما نیاز به بروزرسانی پروتکل داریم؟

هارد فورک و سافت فورک برای رفع خطرات مهم امنیتی که در نسخه های قدیمی موجود است.

فورک

 از آنجا که رمز ارز یک اختراع نسبتاً جدید است ، اخیراً وارد دوره تازه ای شده است ، مثل داستانهایی که برای یک ارز معمولی سالها پیش اتفاق افتاد. بسیار  نسخه های مختلفی از کاغذ ، رنگ ، فونت ، لایه های امنیتی و موارد دیگر برای توسعه پول که امروز می شناسیم همواره به تکامل رسید. اکنون با وجود این همه منتقد و پیشرفت فناوری ساختن آن سخت تر است. برای همین ، پیدا کردن همه خطرات امنیتی ارزهای دیجیتال و رفع آنها مدتی طول خواهد کشید.

هارد فورک و سافت فورک برای افزودن قابلیت های جدید

این که ما امروز ویندوز ۱۰ داریم اساساً بدان معنی است که اولین ویندوز نیاز به پیشرفت داشت. کد بلاکچین نیز  روز به روز  متحول می شود. از آنجا که این یک توسعه منبع باز است ، توسعه دهندگان بر روی آن در سراسر جهان کار می کنند و پیشرفت های خود را به جامعه پیشنهاد می دهند. اگر یک ویژگی به اندازه کافی خوب باشد ، به نسخه بعدی اضافه می شود.

هارد فورک و سافت فورک برای معکوس کردن معاملات

دلارهای جعلی را به خاطر دارید؟ دولت می تواند سرکش را به زندان بیاندازد اما به سختی می توانست همه افرادی را که به عنوان پول واقعی از آن استفاده می کردند بازپرداخت کند و این خیلی بد است. در دنیای رمزنگاری ، شما در واقع می توانید آسیب ها را به حداقل برسانید.

هنگامی که جامعه متوجه شد نقض امنیتی دارد ، می توانند تمام معاملات انجام شده از یک تاریخ مشخص را حذف کنند. برای بچه های خوب ، چنین روند معکوس بدان معنی است که ما فقط باید معاملات را دوباره انجام دهیم. برای ‘بد’ ها دزدی سخت تر خواهد بود. البته غیرممکن نیست.

سافت فورک (soft fork) چیست؟

تفاوت سافت فورک و هارد فورک

همانطور که قبلاً اشاره کردم ، این یک تغییر پروتکل است . من قوانین راهنمایی و رانندگی را به عنوان نمونه می گیرم (در واقع کاملاً مشابه است). ایالات متحده قانونی داشت که حداقل سرعت بزرگراه ها باید ۳۰ مایل و حداکثر ۶۰ مایل باشد. روزی دولت تصمیم می گیرد که از این پس ، حداقل ۴۰ و حداکثر ۷۰ خواهد بود. چه خواهد شد؟

برای بیشتر رانندگانی که با سرعت متوسط ​​۵۵ مایل رانندگی می کنند – هیچ چیز تغییر نخواهد کرد. آنها هنوز واجد شرایط رانندگی هستند و پایین ترین سطح را نقض نمی کنند. اما اگر ۳۰ مایل رانندگی می کردید – باید سرعت بگیرید. به همین روش ، شما لازم نیست که بلافاصله نسخه بلاکچین خود را به سافت فورک آن ارتقا دهید و می توانید دقیقاً مانند گذشته کار کنید .

هارد فورک (hard fork) چیست؟

اگر با مثال ترافیکی ادامه دهیم ، هاردفورک ایجاد یک جهان موازی جدید است. با بزرگراه های خاص خود. اگر یک راننده وجود داشت که در نبراسکا زندگی می کرد و جیپ داشت، اکنون ‘درایور کش’  وجود دارد که در ‘کش نبراسکا’ زندگی می کند و دارای ‘جیپ کش’ است. بنابراین ، هر دو راننده زندگی جداگانه ای در جهان های جداگانه دارند. اما راننده نبراسکا کش هرگز قادر نخواهد بود متقاضی کار در نبراسکا باشد.

یعنی در کل هیچ پورتالی بین این واقعیت ها وجود ندارد. برگردیم به شرایط رمزنگاری. پس از یک هاردفورک ، نسخه قبلی و نسخه جدید کاملاً تقسیم می شوند ، هیچ گزینه ارتباطی یا معامله ای بین این دو وجود ندارد. معمولاً نسخه جدید تمام سوابق معاملات را به ارث می برد و پس از این تاریخ هر نسخه سوابق معاملات خود را خواهد داشت.

هاردفورک های معروف

بیتکوین کش

هاردفورک های معروف

تفاوت از بیتکوین اصلی: سرعت معاملات بالاتر – متمرکز تر.

 چه اتفاقی افتاد: پس از هاردفورک بیتکوین کش به یک ارز جدید و جداگانه تبدیل شد ، هر کس که قبل از هاردفورک بیت کوین داشت ، همان مقدار بیت کوین کش دریافت کرد.

زمان وقوع هاردفورک بیتکوین کش: ۱ اوت ۲۰۱۷

DAO

تفاوت از بلاکچین اتریوم : دا او به عنوان یک قرارداد هوشمند در بلاکچین اتریوم ساخته شد و قرار بود مانند صندوق سرمایه گذاری شود. همه دارندگان اتر می توانند آن را با توکن های DAO مبادله کنند.

چه اتفاقی افتاد: DAO هک شد و در نتیجه ۳.۶ میلیون اتر دزدی شد. به منظور جلوگیری از هک پول ، جامعه بلاکچین به یک سافت فورک رأی داد. اما پس از مدت کوتاهی ، اکثریت به هاردفورکی دیگر نیز رأی دادند. تا ایرادات امنیتی از پایه اصلاح شوند.

زمان وقوع هاردفورک دا او : ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۶

منبع: کوین تلگراف

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.