سگویت (SegWit) چیست؟

1 32

سگویت (SegWit ) – یا Segregated Witness – نامی است که به نسخه ای برای پروتکل بیتکوین (BTC) داده می شود ، که در 23 آگوست 2017 اجرا شد. مانند هر بلاکچین غیرمتمرکز ، اگر الگوریتم بیتکوین به بروزرسانی نیاز داشته باشد ، بسته به توسعه دهندگان و همکاران بیت کوین انجام میشود. در مورد چگونگی و زمان ایجاد تغییرات با هم به توافق میرسند و ان را اجرا میکنند. ارتقاء پروتکل SegWit برای کمک به مقیاس بیت کوین و رفع برخی از اشکالات که خطری برای ویژگی قابل اعتماد بودن آن است ، طراحی شده است. SegWit بیشتر به دلیل به روزرسانی نحوه ذخیره داده ها در بلاکچین بیتکوین معروف است.

به روزرسانی های پروتکل مانند سگویت یک رویداد گاه به گاه برای پروژه های غیرمتمرکز مانند بیت کوین است و برای فضای بلاکچین بی نظیر است. برای یک محصول مالی متمرکز ، مدیر یا مقامات می توانند به سادگی تغییر یک جانبه ایجاد کنند. بیت کوین ، به دلیل این که مردم از راه دور از آن پشتیبانی می کنند ، اگر کاربران کافی موافقت کنند که نرم افزار خود را به همان روش به روز کنند ، باید در جهت ایده های جدید فورک بزنند.

فورک چیست و فورک سگویت چه کاری انجام داد؟

سافت فورک یک بروزرسانی بلاکچین است که بدون تقسیم زنجیره به دو صورت انجام می شود و با آن SegWit باعث افزایش تعداد معاملات در هر بلوک بیتکوین می شود. یک فورک در واقع تغییری است که برای کد منبع باز ایجاد شده است. این انحرافات را در نحوه عملکرد پروژه اصلی از آن نقطه به بعد ارائه می دهد ، و می توانند سافت فورک یا هاردفورک باشند.هاردفورک ها با ایجاد مشارکت در شرکت کنندگان مجبور به مسدود کردن بلوک های رد شده با نرم افزار جدید نیستند: این زنجیره جدید جدا از قدیمی است. SegWit یک سافت فورک بود.

SegWit مسئله ای به نام انعطاف پذیری معاملات را برطرف کرد ، که باعث می شود قبل از پردازش شبکه این معاملات ، داده های معاملات بیتکوین تغییر یابد. این یک کابوس حسابداری ایجاد می کرد. SegWit با اجازه دادن اطلاعات امضایی (به عنوان مثال ، ‘شاهد’) در خارج از یک بلوک از معاملات مربوطه که هنوز هم آنها را تأیید نمی کند ، ذخیره می شود. SegWit به بیت کوین اجازه می دهد تا یکپارچگی معاملات را حفظ کند و در ضمن بسته بندی بسیاری از آنها را نیز در هر بلوک 1 مگابایتی انجام دهد. نتیجه آن بیتکوین سریعتر و ایمن تر است.

پس چرا تصویب آن هنوز ناقص است؟

سگویت SegWit به طور کامل توسط همه مشارکت کنندگان شبکه بیت کوین پذیرفته نشده است زیرا اجباری نیست بلکه به دلیل انگیزه های مختلف بین کاربران در اکوسیستم پخش شده است. با وجود مزایای SegWit ، همه شرکت کنندگان در شبکه بیت کوین آنرا پیاده سازی نکرده اند زیرا گاهی انگیزه های پشت سر آنها با یکدیگر متناقض است. به عنوان مثال ، بیت کوین فقط برای کیف پولها ، صرافی ها و شرکتهایی که از آن استفاده می کنند به روز رسانی نمی شود  بلکه برای ارتقاء خود و بر این اساس فشار بر روی شبکه متکی اینکار را انجام میدهد.

بدون اینکه کسی تصویب SegWit را اجباری کند ، وظیفه این است که تیم های مهندسی سازمان های خود را در مسیر درست هدایت محک بزنند ، و این همیشه مثل انتظار پیش نمی رود.یکی دیگر از انگیزه های اشتباه در مورد استخراج کنندگان است که ترجیح می دهند از سیستم عامل AsicBoost استفاده کنند که با SegWit ناسازگار است ، گفته می شود آنها به کمک اسیک بوست 20٪ سریعتر  معاملات را بررسی میکنند که این یعنی 20 درصد درآمد بیشتر برای ماینرها!

آیا SegWit موفق خواهد شد؟

SegWit

با افزایش قیمت بیت کوین و شلوغ تر شدن فضا ، کاربران به دنبال راه حل های کارآمد تر از SegWit هستند. اکنون که بیت کوین به آرامی از سقوط 2018-2019 بهبود می یابد ، هزینه هایی که کاربران برای معامله پرداخت می کنند نیز در حال افزایش است. استفاده از کیف پول های دارای SegWit ارجحیت دارد زیرا بلوک معاملات پردازش شده توسط ماینرهای این کیف پول ها دارای وزن بالاتری است (یعنی تراکم معاملات) و در نتیجه سرعت و مقرون به صرفه می باشد. مهاجرت کاربر به این کیف پولها و ابزارهای SegWit تسریع شده است. سال گذشته ، استفاده از SegWit از 39٪ به بیش از 50.5٪ افزایش یافته است.

هیچ کس نمی خواهد 5 دلار برای ارسال یک بیت کوین پرداخت کند وقتی که فقط 6 ماه پیش 0.40 دلار برای همان پرداخت ،پرداخت کردند. بنابراین پشتیبانی SegWit یک ویژگی ارزشمند است که می توانید در میان انواع بیشتری از کیف پول و مبادلات موجود بیابید. با انجام معاملات بیشتر در بیتکوین که با SegWit فعال شده اند ، استفاده از سیستم عامل AsicBoost یا فیلتر کردن این معاملات ، دیگر یک استراتژی سودآور برای معدنچیان نخواهد بود.

آیا سقوطی برای سگویت در آینده وجود دارد؟

SegWit با بیتکوین و اصول اصلی آن در ارتباط است ، بنابراین نقاط قوت و ضعف آن بسته به اینکه چه کسی آن را پیگیری می کند ، متفاوت خواهد بود. توانایی SegWit برای دادن وزن بیشتر به بلوک یا تراکم معامله ، به این عقیده متکی است که برخی از داده های بلاکچین از زنجیره اصلی دور نگه داشته می شوند ، که در عوض به عنوان نوعی مرجع یا فهرست استفاده می شود.

برخی بر این باورند که بارگیری داده از بلاکچین در حال حاضر یک شکست است ، زیرا باید اعتراف کنید که بلاکچین به تنهایی نمی تواند عملکردی داشته باشد. از این منظر ، SegWit به خودی خود یک ضعف آلوده به بیت کوین است. بیتکوین کش اساساً میراث بیت کوین قبل از SegWit است و استراتژی مقیاس بندی آن این است که به سادگی برای افزایش اندازه بلوک و نگه داشتن تمام داده ها بر روی زنجیره ای میتوان کار را انجام داد. این یک استراتژی عدم تمرکز بر خلاف هسته بیتکوین است که SegWit را به عنوان اولین پشته روی یک بلاکچین چند لایه می داند.

منبع: کوین تلگراف

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.